SP8                                        PG1

Ścieżka powrotu

Powiadom szkołę - powiadom@sp8bialystok.pl

oddział zerowy sp

 

 

 

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

Oddziały:

- zerówka 0A "Jeżyki"
- zerówka 0B "Sówki"

- średniaki AŚ"Misie"

verdana

WIELKANOC

 

 

Dzień wiosny

 

21 marca obchodziliśmy pierwszy dzień wiosny. Z tej okazji oddziały przedszkolne postanowiły spędzić ten dzień w wyjątkowy sposób. Jedne grupy przypominały sobie o zasadach dbania o naszą planetę, inne urządzały zabawy i konkurencje, gdzie dominował kolor zielony. Grupa Sówek i Misiów natomiast wybrały się na ogródki działkowe w poszukiwaniu oznak wiosny.

 

 

Dzień bezpiecznego internetu

9 lutego starsze dzieci obchodziły dzień bezpiecznego internetu. Wirtualna rzeczywistość weszła w nasze życie i stała się jego nieodzownym elementem. Szczególnie można to zaobserwować w czasie pandemii, kiedy większa część naszych działań przeniosła się do tejże rzeczywistości. Internet pozwala nam poszerzać wiedze, miło spędzać czas, odwiedzać różne miejsca nie wychodząc z domu, a także poznawać i utrzymywać kontakty międzyludzkie. Jednak tyle ile ma pozytywnych stron, ma też tyle samo ciemnych. Wszystko jest dobre, lecz z wszystkiego trzeba korzystać mądrze, aby dobrym dla nas mogło pozostać. Dlatego tego dnia chcieliśmy uczulić dzieci na niebezpieczeństwa, które czyhają na nie w wirtualnej rzeczywistości.

 

Bal karnawałowy

5 lutego w oddziale przedszkolnym odbył się bal. Tego dnia korytarze i sale przedszkolne opanowały postacie z przeróżnych bajek, gdzie nie sięgnął wzrok, tam spotkał księżniczkę lub nieustraszonego bohatera. Gwoździem programu było spotkanie z iluzjonistą, który dosłownie oczarował młodą publiczność. 

 

Dzień Babci i Dziadka

22-23 stycznia grupy przedszkolne obchodziły święto swoich bliskich, nestorów rodziny. Miłość okazujemy sobie codziennie, ale tego dnia dzieciaki zapragnęły w szczególny sposób okazać swój szacunek i przywiązanie, poprzez drobne upominki, przygotowane piosenki oraz wiersze.

Życzymy wszystkiego najlepszego wszytskim Babciom i Dziadkom!

 

"Dzyń, dzyń, dzyń dzwonia dzwonki sań"

28 stycznia Zerówka mówiła o zimowych sportach. Z tego powodu wybrała sie na sanki do pobliskiego parku. Dzieci zjeżdzały z szybkością wiatru. Śnieg i uśmiechy przedszkolaków przyklejały się do nich równomiernie.

 

Hu hu ha (...) My się zimy nie boimy.

13 stycznia przedszkolaki wybrały sie do pobliskiego parku, aby dokarmić zimujące u nas ptaki oraz by stworzyć kolekcje aniołków i pociesznych bałwanków. Nie od dziś wiadomo, że nie ma złej pogody na podwórkowe harce, może być tylko niedostosowany do niej ubiór.

 

Konkurs "Świąteczna ozdoba"

12 stycznia zostały rozdane nagrody dzieciom, które wzieły udział w przedszkolnym konkursie, tworząc piękne bożonarodzeniowe ozdoby. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim przedszkolakom za prace, włożony w nia wysiłek oraz inwencje.

 

 

Wesołych i pogodnych Świąt Bożego narodzenia życzą Misie, Jeżyki i Sówki.

 

 

 

Mikołajki

 

7 grudnia obchodziliśmy Mikołajki. Przygotowaliśmy wspólnie wesołą piosenkę, którą odśpiewamy dla specjalnego gościa w Wigilię. Pracy tego dnia było co nie miara. Przystroiliśmy choinkę, ozdobiliśmy pierniki, poruszaliśmy się przy zabawach ruchowych….a za prace…Mikołaj zostawił nam prezent. Kreatywne pudełko. Mikołaj wie co Zeróweczka lubi najbardziej.

 

 

 

Hodowla kryształków

 

3 grudnia zeróweczka założyła hodowle kryształów. Dzieci samodzielnie przygotowały roztwór, z którego za parę dni powstanie wspaniały kryształ. ..może nie cenny jak diament , ale z pewnością piękny.

 

 

 

Prehistoryczny świat

 

1 grudnia cofnęliśmy się do świata gdzie żyły wielkie jaszczury. Przypomnieliśmy sobie co jedzą , jak wyglądają i kto w dzisiejszych czasach ich szuka…. Na koniec zabawiliśmy się w paleontologów .

 

 

 

Andrzejki

 

30 listopada Zeróweczka zanurzyła się na chwile w świat wróżb. Tradycyjnie zaczęła od wróżby z butami, były też imiona oraz wosk, a także ruletka dotycząca zawodów. Bawiliśmy się świetnie.

 

 

Dzień Pluszowego Misia

 

25 listopada obchodziliśmy dzień misia. Jak co roku przypomnieliśmy sobie starą historię dziejów pluszowej zabawki. Zawitali do nas również goście, których te święto dotyczyło. Wiadomo, że misie lubią się bawić… pewnie dlatego wymyśliły sporo konkursów i zadań dla naszych sześciolatków. Na koniec dnia odbyła się mała misiowa uczta oraz rozdanie nagród w cyklicznym konkursie "Mój przyjaciel miś".

 

 

 

Doświadczenia

 

16 listopada grupa Sówek bawiła się nauką i stworzyła lampę lawę.

 

 

 

Dzień Niepodległości 11 listopada          

10 listopada Zeróweczka obchodziła święto narodowe, mianowicie 102 rocznice odzyskania niepodległości. Tego dnia nie mogło zabraknąć hymnu narodowego, który dzieci odśpiewały w patriotycznej postawie razem z innymi dziećmi z całej polski. Każda z grup wykonała tego dnia piękne kotyliony oraz proporczyki. Dzień Niepodległości przypomniał nam o trudnej historii naszego kraju oraz co to znaczy być patriotą w czasach pokoju.

 

 

Zdrowy uśmiech

 

4 listpoada zeróweczka uczyła się o higienie jamy ustnej. Przy czyszczeniu brudnych zębów dowiedziały się, że lepiej jest czyścić zęby systematycznie i dokładnie.

 

 

 

Dzień Dyni

 

30 października obchodzony jest dzień Dyni.. Zeróweczki obchodziły go tworząc ciekawe prace. Sówki stworzyły dynie z materiałów recyklingowych.

 

 

 

Origami sztuka składania papieru

 

Zajęcia z wykorzystaniem sztuki Origami rozwijają: myślenie twórcze, konstrukcyjne, wyobraźnię przestrzenną, sytuacyjną, ułatwiają zapamiętywanie, uczą prostoty, estetyki, dokładności i dyscypliny. Sztuka ta wymaga precyzji i ogromnej koncentracji. Dzisiejszego dnia spod rąk Sówek wyszły łódki.

 

 

 

Dywan z ziół

 

Zeróweczka przekonała się, że aby stworzyć kolorową prace nie potrzebne są farby. Wystarczą do tego dobrze dobrane przyprawy i zioła. Dywan cieszył oko, był interesujący w dotyku i pięknie pachniał.

 

 

 

Kropla wody

 

22 października kropla wody nadała rytm naszemu dniu. Cała grupa uważała by nie uronić ani jednej kropli z kubeczka. Koncentracja uwagi, ostrożność i współpraca tego dnia były na najwyższym poziomie.

 

 

 

Boso przez Świat

 

21 października jest obchodzony dzień bosych stóp. Podobno stopy najlepiej funkcjonują, kiedy dobrze czują podłoże po którym chodzą. Sówki sprawdziły to na własnej skórze.

 

 

 

Dzień Edukacji Narodowej

 

14 października cała społeczność przedszkolna oraz szkolna świętowała swój dzień.

 

 

 

Dzień Drzewa

 

10 października obchodzimy drzewa. W naszym przedszkolu obchody przenieśliśmy na 12 Października. Podczas tego dnia poznawaliśmy różne typy drzew oraz funkcje jakie pełnią w naszym życiu. W trosce o zieleń wzięliśmy pod swoje skrzydła mały krzak modrzewia. Stworzyliśmy także obrazy jesiennych drzew, gdyż podczas jesienni ich wygląd jest najbardziej widowiskowy. Przez cały dzień towarzyszyły nam Słodziaki z Leśnej polany, które uczyły nas jak obchodzić się z lasem….płucami naszej Ziemi i domem wielu zwierząt.

 

 

 

Prawie jak pomysłowy Dobromir…

 

8 października Zerówka podeszła kreatywnie do wykorzystania plastikowych kubeczków. Okazało się, że z pojemników użytku codziennego, nie tylko można pić, ale można tez zamienić je w instrumenty, a na końcu zbudować z nich wysoka wieżę.

 

 

 

Jesienni artyści

 

24 września Sówki przekonały się, ze można malować wszystkim, nawet słomką i swoim oddechem. Dzięki kreatywności dzieci i ich zapałowi do tworzenia, wyszły nam piękne gałązki jarzębiny.

 

 

 

Dzień Przedszkolaka

 

21 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka, który w tym roku wypadał w niedziele. Te wyjątkowa okazję zeróweczka spędziła na różnych aktywnościach, takich jak: tory przeszkód, konkursy, zabawy i tańce.

 

 

 

Liście w artystycznej odsłonie

 

Jesień to jedna z najbardziej kolorowych pór roku. Swoim pięknem zainspirowała nas do stworzenia ze swoich darów, cudownych prac. Technika jaka poznaliśmy to frotaż.

 

 

Niesamowity gość 

9 września  na przedszkolnym placu zabaw doszło do niezwykłego spotkania. Przedszkolaki staneły oko w oko z modliszką!


Magiczna piana
Przedszkolaki korzystając z dobrodziejstw pogody, bawiły się na przedszkolnym placu zabaw, a w miedzy czasie wykonywały ćwiczenia oddechowe, przy których usprawniały prawidłowy tor oddechu. Efektem ich pracy były magiczne pianotwory.

 

Bezpieczni na drodze
8 września zerówkowicze rymem z wiersza pani W. Chotomskiej uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez ulice w wyznaczonych do tego miejscach.


Pierwsze dni
Dzieciaki z zerówek pierwsze dni spędzały na zabawach integracyjnych...gdzie wzajemnie mogliśmy się poznać. Przedszkole, to przecież poznawanie świata i siebie poprzez zbawę, która zawsze ma jakieś zadanie do spełnienia.

cw oddechowe dzien 1 
Początek roku szkolnego

3 września dzieci ze starszych grup po raz pierwszy przekroczyły progi naszej placówki po gruntownym remoncie, wykonanym podczas przerwy wakacyjnej. Pierwszy dzień minął na poznawaniu koleżanke i kolegów podczas różnych zabawach integracyjnych oraz odkrywaniu zakamarków naszej placówki.

 

 img 20210531043433 maksipaulina zmniejszamy pl  lena i ola - 1  img 20210531044240 haniacz1www zmniejszamy pl  img 20210531044102 micha1www zmniejszamy pl

 

 ROK SZKOLNY 2019/2020
Konkurs wiedzy o bajkach "Baśnie, bajki, bajeczki"

Abrakadabra to czary i magia ... Tak zaczął się 7 lutego konkurs wiedzy o bajkach. W tym dniu w oddziale zerowym, Panie przebrane za leśne wróżki bawiły się razem z dziećmi podczas różnorodnych konkurencji. Dzieci drużynowo rozwiązywały zagadki słowne odgadując tytuły bajek, wcielały się w bajkowe postacie, układały bajkowe puzzle, losowały z magicznego worka obrazki przedstawiające postaci z bajek, a nawet podawały imiona siedmiu krasnoludków... A nie było to zadanie łatwe !!! Dzieci chętnie brały udział w przydzielonych zadaniach. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał drobny upominek, a zwycięzcy I, II i III miejsca nagrody.

IMG 20200207 131342 IMG 20200207 131550 1 IMG 20200207 132445 1 IMG 20200207 133843 1 IMG 20200207 134559 1 IMG 20200207 140452 1

GRATULUJEMY WSZYSTKIM DZIECIOM I ZACHĘCAMY DO UDZIAŁU W KOLEJNYCH KONKURSACH

Dzień Babci i Dziadka
21 stycznia to Święto ukochanych Babć i Dziadków. Dla Nich uczniowie grupy 0b przygotowali niespodziankę w postaci przedstawienia. Były też prezenty – zakładki do książki oraz konkursy.

20200117 155659 20200117 155802 20200117 160838
Zabawa choinkowa
16 stycznia dzieci z grup przedszkolnych, udały się na zabawę choinkową do Sali Zabaw Figle Migle. Kto chciał mógł się przebrać zatem było to spotkanie księżniczek, pszczółek, biedronek, kotów, piratów czy też superbohaterów. Kąpiel w piłeczkowym basenie, zjeżdzanie z ogromnej dmuchanej zjeżdzalni, zabawa w zamku księżniczki oraz skakanie w dmuchanej kuli umilała Pani Elf prowadząc liczne zabawy ruchowe. Zwieńczeniem zabawy był słodki poczęstunek, a także przyjście Świętego Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty.
IMG 20200116 090141 IMG 20200116 090516 1 IMG 20200116 092624 1 IMG 20200116 092754 1 IMG 20200116 094127 IMG 20200116 105915
Mikołajki
6 grudnia w naszym przedszkolu wszyscy przenieśliśmy się w ,,bajkowy świat”. Nasze Przedszkolaki wyglądały jak małe elfy, a może raczej jak małe Mikołaje, czy też reniferki ponieważ wszystkie dzieci ubrane były wyjątkowo – po prostu ,,mikołajkowo”. Przygotowania do tego dnia zaczęliśmy kilka dni wcześniej. Dzieci wspólnie z Paniami na zajęciach językowych, z angielskiego i francuskiego, wykonały plakat przedstawiający Świętego Mikołaja. Od rana w przedszkolu panował gwar i radość, dzieci z wielką niecierpliwością oczekiwały na przyjście niezwykłego gościa, który obdarował prezentami wszystkie dzieci. Przedszkolaki za otrzymane prezenty podziękowały Mikołajowi piosenkami i wierszykami. Dzieci zapraszały Go do domów oraz prosiły aby przyjechał do nich za rok. No… oczywiście obiecywały, że będą grzeczne. Podczas zajęć popołudniowych dzieci uczestniczyły w różnorodnych zabawach ruchowych ze śpiewem. Uczyły się wyliczanki o Mikołaju po francusku oraz zjadły podwieczorek w odświętnych strojach.
IMG 20191206 124835 IMG 20191206 132218 1 IMG 20191206 143853 1 IMG 20191206 141630 1 IMG 20191206 124923
Łańcuch dobra

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Łańcucha Dobra, organizowanej z inicjatywystowarzyszenia PRO SALUTE. Celem tej II edycji było stworzenie jak najdłuższego łańcucha choinkowego. Dzięki zaangażowaniu koła plastycznego klas I-III , grupy ,,0”b i klasy V b nasz łańcuch osiągnął długość 55 metrów!
20191128 110430 20191128 110702 20191128 113309
Andrzejki w grupie
0b

Wróżby, przepowiednie i tajemnicza magia towarzyszyły dzieciom podczas Andrzejek.
20191129 134507 20191129 131023 20191129 131846

Dzień Pluszowego Misia
25 listopada jest Dniem Pluszowego Misia. Uczniowie naszej szkoły przygotowali kiermasz pluszaków, którego dochód będzie przekazany na rzecz Fumdacji "Pomóż im". W oddziale zerowym również nie zabrakło atrakcji. W tym dniu dzieci miały zajęcia o tematyce misiowej: słuchały opowiadań oraz oglądały bajki o misiach, wykonywały prace plastyczne, których bohaterem był oczywiście MIŚ, malowały farbami gliniane magnesy, które mogły zabrać do domu. Nie zabrakło również zabaw tanecznych z pluszakami przy muzyce oraz konkursu na misiowe przebranie i pracę plastyczną.
IMG 20191125 140418 20191125 093437 IMG 20191125 131356 1 IMG 20191125 131256 1 IMG 20191125 131200
Pszczółka Malinka opowiada o hospicjum

8 listopada odbyło się spotkanie z panią Dominiką z Fundacji „Pomóż Im” na rzecz Dzieci z Chorobami Nowotworowymi i Hospicjum w Białymstoku. Wspólnie obejrzeliśmy film pt. ”Pszczółka Malinka”, którego bohaterka w bardzo przystępny sposób opowiedziała o wolontariacie i potrzebie pomocy drugiemu człowiekowi.Przedszkolaki były bardzo zainteresowane przedstawionym problemem, wykazały się dużą wrażliwością, udzielały odpowiedzi na postawione im pytania. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały naklejkę fundacji.
20191108 094500 20191108 094515 20191108 095754 20191108 101712

Święto Niepodległości w grupie 0b

11 listopada to ważna data w naszej historii Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci zapoznały się z najważniejszymi symbolami narodowymi: godłem, hymnem i flagą. Obejrzały film o Józefie Piłsudskim oraz poznały najważniejsze wydarzenia związane z tym świętem.
20191108 133321 20191108 133328 20191108 133501 20191108 145450

Misiowy wolontariat

Przedszkolaki z grupy 0B wraz z misiem Tuptusiem biorą udział w wielu akcjach charytatywnych: sprzedaż kremówek papieskich, sadzenie żonkili w ramach ,,Pól Nadziei”, zbieranie materiałów opatrunkowych dla dzieci w Afryce -,,Opatrunek na ratunek”. Działania te, kształtują w nich konieczność pomagania drugiemu człowiekowi, uczą empatii oraz szacunku.
20191017 095150 20191018 142906 20191018 143134 20191028 132753 20191028 132840
XX Jesienny Festiwal Piosenki Przedszkolnej

28 października 2019 roku uczennica klasy 0b - Emilia Bobik wzięła udział w XX Jesiennym Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, który odbył się w Przedszkolu Samorządowym nr 51 w Białymstoku. Emilka godnie reprezentowała naszą szkołę i pięknie zaśpiewała piosenkę pt. „Już owoców pełen kosz”. W nagrodę otrzymała m. in. grę planszową, słodycze i puchar.
Serdecznie gratulujemy!
20191028 102159

Wizyta w szkole Pani celniczki

Dnia 25 października gościliśmy panią Martę Bobik - Celniczkę pracującą w Oddziale Celnym w Bobrownikach. Pani celniczka zaprezentowała nam umundurowanie funkcjonariuszy Służby Celnej. Opowiedziała także o tajnikach pracy celnika. Pokazała na mapie Europy Polskę i kraje sąsiadujące.Dzieci własnoręcznie wykonały paszporty, dzięki którym mogły przejść przez „granicę”. Był to czas nauki i zabawy, za który serdecznie dziękujemy.
IMG 20191025 095034 IMG 20191025 100042 IMG 20191025 094713 1
Dzień drzewa
Dnia 10 października świętowaliśmy Dzień Drzewa. W tym dniu na naszych ubrankach dominował kolor zielony oraz barwy jesieni. Podczas zajęć poruszyliśmy tematykę drzew oraz zwierząt żyjących w lesie. Dzieci poznały rodzaje leśnych roślin, owoce drzew oraz ich znaczenie dla przyrody i człowieka. Przyswajaniu wiedzy przyrodniczej towarzyszył śpiew, taniec i inne ciekawe zabawy. Wszystkie dzieci chętnie złożyły przysięgę, dotyczącą dbania o drzewa, stając się jednocześnie przyjacielami drzew. Zwieńczeniem zajęć było posadzenie drzewka przez każdą z grup przedszkolnych.
IMG 20191010 102033 1 IMG 20191010 105555 1 IMG 20191010 110801 IMG 20191017 153054 IMG 20191017 153518 1

Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej to bardzo ważne święto w kalendarzu każdego Ucznia i Nauczyciela. 14 października 2019 roku spędziliśmy nietypowo - tym razem nie braliśmy udziału w uroczystym apelu, a bawiliśmy się wśród pięknych, kolorowych liści w pobliskim parku. Było bardzo ciepło i słonecznie. Ten Dzień zaliczamy do wyjątkowo udanych.
IMG 20191014 092856 IMG 20191014 092907 IMG 20191014 093725 IMG 20191014 094145
Sprzątanie Świata 2019
"Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"
to hasło tegorocznej kampanii "Sprzątanie Świata - Polska". Najmłodsi uczniowie naszej szkoły wzięli czynny udział w tej akcji. Podczas tego dnia uczniowie także poznali zasady segregacji odpadów.
20190920 133202 20190920 151003 20190920 151103 20190923 141922

Warsztaty pt. "Komisariat Młodego Policjanta"
Kolejne spotkanie z panią Policjantką miało miejsce w Komendzie Miejskiej Policji przy ulicy Bema. Tym razem dzieci z oddziału zerowego, uczestniczyły w warsztatach dzięki, którym mogły utrwalić zasady ruchu drogowego oraz poznać specyfikę pracy funkcjonariusza policji. Prezentowanie atrybutów policjanta budziło duże zainteresowanie. Dzieci odpowiadały na wylosowane pytania, odgrywały scenki z życia kierowcy lub pieszego, a także stemplowały odciski palców.
IMG 20190930 110231 IMG 20190930 110358 1 IMG 20190930 111812 1 IMG 20190930 113704 IMG 20190930 115028 1 IMG 20190930 115835
Dzień Chłopaka w grupie Wiewiórek

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola, o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. Ten dzień był szczególny dla chłopców z grupy ,,Wiewiórki". Najpierw dziewczynki zaśpiewały kolegom „Sto lat” w dwóch językach, w języku polskim oraz francuskim, złożyły życzenia i uściskały, potem Panie wręczyły im upominki w postaci medali „Super Chłopaka”. W tym dniu dziewczynki sprzątały zabawki za chłopców, co znaczy że w Dniu Dziewczynek, który jest 11 października, z tego obowiązku będą zwolnione dziewczynki. Nie zabrakło również w tym dniu tańców, konkurencji i świetnej zabawy przy muzyce.
IMG 20190930 093830 1 IMG 20190930 094411 IMG 20190930 094450 1

Europejski Dzień Języków

26 września obchodziliśmy w naszej szkole międzynarodowe święto, ustanowione z inicjatywy Rady Europy. Jego celem jest zachęcenie Europejczyków do nauki języków obcych oraz propagowanie zalet różnorodności językowej. Podczas zajęć z języka angielskiego oraz języka francuskiego w grupie Wiewióreczek, dzieci miały mozliwość poznać symbole wielkiej Brytanii oraz Francji. Kolorowanie flag, wykonanie plakatu ze zwrotami grzecznościowymi oraz zabawy z kolorowymi balonami w trzech kolorach: niebieskim, białym, czerwonym przy muzyce w różnych językach, pozwoliło dzieciom miło spędzić czas w szkole ucząc się poprzez zabawę. W grupie Jeżyków również nie zabrakło ciekawych zajęć.
20190926 131329 20190926 132252 20190927 141518
IMG 20190926 125330 IMG 20190926 131823 IMG 20190926 132053 1 IMG 20190926 132237 1 IMG 20190926 132340 IMG 20190926 133634 1 IMG 20190926 135002 IMG 20190926 145502 1 IMG 20190926 150129

Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Nasze przedszkolaki z grupy „Misiów”, „Wiewiórek” oraz „Jeżyków” świętowanie rozpoczęły w piątek 20 września od nadmuchiwania kolorowych baloników, które przyczyniły się później do wspaniałej zabawy.
IMG 20190920 095909 IMG 20190920 093741 IMG 20190920 094003 IMG 20190920 100142 IMG 20190920 100206 SAVE 20190922 111016

Spotkanie z przedstawicielem Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku

Dnia 19 września odwiedziła naszą szkołę pani Agnieszka Pawlik - Policjantka. Zaprezentowała nam mundur i wyposażenie policjanta będącego w Patrolu Szkolnym. Ciekawie opowiedziała o podstawowych obowiązkach policjantów i zagrożeniach czyhających na dzieci. Przedszkolaki chętnie zgłaszały się do odpowiedzi i uczestniczyły w zajęciach. Przypomniały sobie zasady ruchu drogowego i znaczenie niektórych znaków drogowych. Spotkanie było bardzo interesujące i pouczające. Z niecierpliwością czekamy na następne.
IMG 20190919 090214 IMG 20190919 091306

Wiewióreczki witają nowy rok szkolny 2019/2010
W naszej grupie jest dwadzieścioro uśmiechniętych wiewióreczek. Pierwsze dni już za nami. Po tygodniu zapoznawania się, przyszedł czas na pracę. Oczywiście wspólnej nauce towarzyszy świetna zabawa. Tańczymy, śpiewamy, malujemy, rysujemy, budujemy czyli miło spędzamy czas.

IMG 20190912 094840 IMG 20190918 134430 1 IMG 20190918 151300 1 IMG 20190919 131321 IMG 20190912 112128 IMG 20190912 112044

GRUPA WIEWIÓRECZEK WITA W ROKU SZKOLNYM  2018/2019
wiewiorka-z-orzeszkiem-p 1082

W bieżącym roku szkolnym maskotką naszej grupy jest Kitka, której dewizą są zdrowe i mocne ząbki. Wszystkie Wiewióreczki chcą mieć takie ząbki, dlatego w naszej zerówce będziemy nie tylko bawić się i uczyć ale również utrwalać dobre nawyki higieniczne i żywieniowe. Poznamy sposoby zapobiegania próchnicy oraz prawidłowego mycia zębów. Dzięki temu nasze uśmiechy będą zawsze radosne, a ząbki zdrowe. W tych zmaganiach wspierać nas będą nasze panie wychowawczynie oraz zapraszani goście: pani stomatolog, pani pielęgniarka oraz nasi rodzice.
Wycieczka do Parku Rozrywki: Morza, Lądy, Oceany
IMG 20190607 105100 IMG 20190607 112320 IMG 20190607 130159 IMG 20190607 132042 IMG 20190607 132753 IMG 20190607 133002
Po całym roku pracy i podejmowania nowych wyzwań przedszkolakom należała się nagroda. Korzystając ze sprzyjającej pogody obie grupy wspólnie wyruszyły na długo wyczekiwaną wycieczkę do miejsca, które sprawiło, że można już było poczuć powiew wakacji. W Parku Morza Lądy Oceany w Dorożkach dzieciaki czuły się jak na zaczarowanej wyspie. Po zwiedzeniu Muzeum Morza kapitan zabrał wszystkich na prawdziwy kuter rybacki, a następnie najwięksi śmiałkowie mogli przeżyć sztorm w skrzyni wyrzuconej do morza. Rekiny i delfiny zachęcały, aby je bliżej poznać, a złote rybki czekały tylko na życzenia, które dzieci wypowiadały cichutko z nadzieją, że niedługo się spełnią. Plac zabaw z tyrolką i tor przeszkód trochę wyczerpały siły dzielnych przedszkolaków, jednak po zjedzeniu kiełbasek wszyscy znowu byli gotowi na dalsze morskie i lądowe przygody.  Dmuchańce i łódeczki, na których samodzielnie można było pływać to kolejne atrakcje, do których najchętniej wracały nasze pociechy. Żal było opuszczać miejsce, gdzie czeka tyle przygód. Dobrze, że wakacje tuż, tuż.
Bliżej natury

Nasze Wiewiórki postanowiły poszerzyć swoje zainteresowania przyrodnicze.

W tym celu odwiedziły Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze im. prof. A. Myrchy w Białymstoku.

Oglądając ekspozycje: Przyroda północno -wschodniej Polski, Skamieniałości osadów polodowcowych oraz Minerały i skały, przedszkolaki  rozbudziły potrzebę dalszego pogłębiania wiedzy przyrodniczej. Kolejnym celem małych przyrodników była wyprawa do Nadleśnictwa Dojlidy. W naturalnym środowisku, miłośnicy przyrody poznawali życie mieszkańców polskich lasów, rozpoznawali odgłosy zwierząt i ptaków zamieszkujących najbliższe okolice oraz utrwalili leśny savoir-vivre. Takie lekcje na pewno zachęcą przedszkolaków do dalszego odkrywania tajników fauny i flory.

IMG 20190521 105022 IMG 20190521 111800 IMG 20190530 093305 IMG 20190530 094513
Na granicy Polski

W środę 8 maja 2019 roku grupa Wiewiórek wybrała się na koniec Polski. Ciekawość dzieci dotycząca granic Polski została zaspokojona dzięki gościnności placówki  Straży Granicznej w Bobrownikach. Przedszkolaki poznały dokładnie jakie zadania i obowiązki należą do Straży  Granicznej.  Zwiedziły placówkę, wchodziły do pomieszczeń w których pracują poszczególne komórki oraz przyglądały się  urządzeniom obsługiwanym przez strażników placówki.  Każde chętne dziecko  miało okazję poczuć się jak strażnik dzięki atrybutom i gadżetom,  które można było przymierzać, dotykać oraz wypróbować jak działają. Można też było otrzymać na pamiątkę  swoje odciski palców wykonane przez specjalistę. Dzieci  pod czujnym okiem funkcjonariuszy  przebierały się, sprawdzały, oglądały i zadawały mnóstwo pytań. Największym zainteresowaniem cieszyły się specjalnie szkolone psy. Strażnicy przygotowali swoim najmłodszym gościom, pokaz umiejętności swoich podopiecznych. Przedszkolaki dowiedziały się , że do zadań czworonogów należy  tropienie, funkcje patrolowo-obronne, wyszukiwanie materiałów wybuchowych i broni, wyszukiwanie narkotyków. Przedszkolaki  mogły na własne oczy przekonać się  jak szybko i sprawnie pracują te zwierzęta.
         Po takiej porcji wrażeń nasi milusińscy nie mieli problemów z brakiem apetytu i w szybkim tempie pochłonęli posiłek. Odzyskawszy siły  Wiewiórki   wskoczyły jeszcze na pojazdy, którymi strażnicy patrolują granice naszego kraju. Powrót do przedszkola upłynął w atmosferze wspomnień i wymiany wrażeń.
IMG 20190508 102942 IMG 20190508 105530 IMG 20190508 105758 IMG 20190508 115422 IMG 20190508 122857

Zdrowy uśmiech
W ramach Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej, grupa Wiewiórek uczestniczyła w akcji „Mniej cukru więcej uśmiechu” zorganizowanej przez Centrum Zawodów Medycznych i Społecznych w Białymstoku. Przedszkolaki obejrzały prezentację pt.: „ Zdrowa dieta i Ja” oraz przedstawienie i instruktaż higieny jamy ustnej. Uczestnicy akcji mogli poćwiczyć prawidłowe szczotkowanie zębów na modelach szczęki i żuchwy a specjaliści i uczniowie szkoły odpowiadali na wszystkie pytania dotyczące profilaktyki próchnicy oraz zachęcali do zdrowego stylu życia. Po takim  instruktarzu, uczniowie zerówki na pewno systematycznie będą odwiedzać gabinet stomatologiczny i postarają się zmniejszyć ilość zjadanych słodyczy, a na ich ząbkach nie pojawi się próchnica.
IMG 20190319 125359 IMG 20190319 121237 IMG 20190319 130251 IMG 20190319 130304 IMG 20190319 130440
Witamy wiosnę
Przedszkolaki z ul. Jesiennej nie mogły się już doczekać wiosny. Dlatego 21 marca poszły sprawdzić czy już na pewno przyszła. Wiewiórki i Misie wspólnie wybrały się na pobliskie Ogródki Działkowe, aby szukać pierwszych oznak wiosny. Na szczęście wiosna nie zawiodła i odsłoniła przed poszukiwaczami swoje skarby. Słoneczko też okazało się sprzyjać odkrywcom, dzięki czemu na zakończenie wycieczki można było pohasać na osiedlowym placu zabaw i poczuć wiosenny wietrzyk na roześmianych buziach.
IMG 20190321 105440 IMG 20190321 110259 IMG 20190321 112258 IMG 20190321 112852
Bale w karnawale

Dzisiaj możemy już tylko wspominać bal karnawałowy, na którym bawiły się dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z kolegami z młodszych klas szkoły podstawowej. Zabawie przewodziła postać pszczółki Mai oraz Gucia, którzy wraz z dziećmi tańczyli i brali udział w konkursach. Dla tych, którzy woleli inną aktywność, można było  skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni oraz poskakać na dmuchanych trampolinach. Oczywiście postacią najbardziej oczekiwaną był święty Mikołaj , który przybył  na koniec zabawy z prezentami. Wszyscy wyszli z balu zmęczeni ale z niespodziankami i  uśmiechami na twarzy.
IMG 20190110 093206 IMG 20190110 093452 IMG 20190110 110344 IMG 20190110 110443 grupowe

Informacja o żywieniu w czasie ferii zimowych w grupie przedszkolnej

W drugim tygodniu ferii zimowych - od poniedziałku 28 stycznia do piątku 01 lutego - w związku z remontem kuchni i stołówki szkolnej, rodziców dzieci grupy przedszkolnej prosimy o zapewnienie pociechom suchego prowiantu (kanapki, przekąski, owoce itp.) na czas pobytu w szkole. Ze względów sanitarnych szkoła nie może zapewnić w tym okresie posiłków, jedynie ciepłe picie.
Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 8


Spotkanie jasełkowe
Zerówkowicze stanęli na wysokości zadania. W ramach prezentu świątecznego przygotowali swoim rodzicom i najbliższym przedstawienie jasełkowe. Zaproszeni goście mogli nie tylko poczuć nastrój zbliżających się Świat Bożego Narodzenia ale też wspólnie pośpiewać kolędy i zjeść coś słodkiego. Był to krótki ale cenny czas, który dzieci i rodzice spędzili razem zatrzymując się w codziennym biegu.
IMG 20181219 163408 IMG 20181219 163933 IMG 20181219 164202
Mikołajki
Jak zwykle na początku grudnia naszych milusińskich odwiedził św. Mikołaj. Grupa Wiewiórek oraz Misiaczków od dawna czekała na te odwiedziny. Tego dnia czas oczekiwania przedszkolaki spędziły na wspólnej zabawie. Nadejście św. Mikołaja było wielkim przeżyciem. Każda grupa zaśpiewała gościowi  specjalnie przygotowaną piosenkę. Wszyscy z niecierpliwością obserwowali wielki worek, który leżał na środku sali. Ciekawość została zaspokojona i każde dziecko otrzymało z rąk Mikołaja prezent niespodziankę.   Pożegnaliśmy naszego miłego gościa szczęśliwi i ciekawi co nam zostawił. Mamy nadzieję, że nie zapomni o nas za rok.
IMG 20181206 112424 IMG 20181206 113159
Żegnamy jesień
W dniu 30 listopada uczniowie z zerówki bawili się na zabawie andrzejkowej. Zerówkowicze zapoznali się z tradycjami, które wiążą się z tym dniem oraz wzięli udział w konkursie wiedzy na zakończenie jesieni. Dzieci rozwijały umiejętność współpracy w grupie, wspólnie podejmowały decyzje i wybierały prawidłową odpowiedź. Utrwaliły również wiadomości dotyczące kończącej się pory roku. Największe emocje wzbudzały momenty, w których trzeba było losować zagadki. Każdy uczestnik miał okazję, aby dokonać wyboru. Nagrodą za wysiłek umysłowy był słodki poczęstunek oraz zabawy i tańce przy muzyce.

IMG 20181130 121516 IMG 20181130 124040 640x480 IMG 20181130 131022 480x640

Konkurs plastyczny "Dary jesieni"
Kolejny szkolny konkurs plastyczny nawiązujący do pięknej pory roku, jaką jest jesień zatytułowany był "Dary jesieni". Tym razem został zorganizowany przez panie wychowawczynie z oddziału zerowego. Zadaniem naszych podopiecznych było wykonanie pracy w formacie a3 lub a4, wykorzystując różnorodne techniki plastyczne. Jako, że większość prac wykonywana była w domu, do wspólnej twórczości mogli dołączyć się również rodzice, wspierając swoje pociechy. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody dopasowane do indywidualnych zainteresowań dzieci.
received 183479949273757 received 289900325064888 received 435681240300387 received 594783990938779 received 905890736284324

Konkurs plastyczny "Mój przyjaciel Miś"
Listopad to jesienny, bardzo kolorowy miesiąc obfitujący w ważne wydarzenia z życia dzieci z oddziału zerowego. Dużo się działo, aż nie sposób opisać wszystko w kilku słowach. Wielki sukces odniosły dzieci w konkursie plastycznym pt. "Mój przyjaciel miś" zorganizowanym przez Panie z oddziału przedszkolnego, Panią Monikę Nartowicz oraz Panią Małgorzatę Sochoń. Zdobycie I, II oraz III miejsca przyniosło wiele radości. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne nagrody. Więcej zdjęć do obejrzenia w zakładce oddział przedszkolny.
received 2904429039583416 received 2181274225417561 received 2204049439849592

"Specjalny gość"

Grupę Wiewiórek odwiedził specjalny gość, pani doktor M. Stojda, z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Dzieci mogły dowiedzieć się jak wygląda praca lekarza na co dzień. Z jakimi problemami przychodzą mali pacjenci, oraz co należy robić, aby jak najrzadziej chorować. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania, a także z wielkim zainteresowaniem oglądały prawdziwy stetoskop i inne przybory lekarskie. Na koniec pani doktor podziękowała dzieciom za cierpliwość i zainteresowanie tematem spotkania oraz wręczyła dzieciom kolorowe naklejki Dzielnego Pacjenta. Dzieci obiecały, że będą starały się prowadzić zdrowy styl życia. Kilkoro natomiast w przyszłości postanowiło zostać lekarzami.

IMG 20181017 093749 IMG 20181017 093854 IMG 20181017 094102 IMG 20181017 095502
"Języki obce na wesoło"
Mając na względzie dobro dziecka, jego wszechstronny rozwój, a przede wszystkim świetną, efektywną zabawę w naszej szkole jest możliwość nauki języków obcych. Nauczyciele oddziału zerowego dokładają wszelkich starań, by zajęcia były ciekawe i zarazem przynosiły zamierzony efekt. W zeróweczce oprócz zajęć z języka angielskiego, dzieci mogą uczyć się również języka francuskiego. Podczas zajęć językowych, nasi milusińscy słuchają bajek w języku obcym, pracują w książeczkach rozwiązując różnego rodzaju ćwiczenia językowe, czy też uczestniczą w zabawach angażujących wszystkie zmysły dziecka. Śpiewanie piosenek oraz uczenie się rymowanych wierszyków w towarzystwie pacynek, to nieodzowny element każdych zajęć. Na lekcjach języka francuskiego, nauczycielowi pomaga pacynka żabka "Madame la Grenouille" oraz ślimaczek "Monsieur L'escargot". Rola tychże pacynek w procesie nauczania języka obcego jest niezmiernie ważna, ponieważ ośmiela dzieci do mówienia w nowym, nieznanym języku obcym, tworzy atmosferę bezpieczeństwa oraz zachęca do poznawania nowej kultury.
fr1 ang6
Więcej zdjęć dostępnych w galerii Szkoły Podstawowej Nr 8

"Origami"

Kolejną, jesienną pracą plastyczną dzieci z oddziału zerowego, wykonaną w świetlicy szkolnej pod nadzorem pani Karoliny, jest praca pt. "Wiewióreczki". Tym razem dzieci wykorzystały technikę kiri-origami, czyli płaskiego origami z kół. Nasi milusińscy sami odrysowywali, następnie wycinali figury geometryczne i komponowali swe dzieła. Każda praca jest inna, co wyróżnia ją spośród pozostałych. Odrysowując i wycinając elementy, dzieci ćwiczą motorykę małą, która niezbędna jest
w przygotowaniu naszych podopiecznych do pisania na dalszym etapie nauki.

wiewirki1 wiewirki2 wiewirki3

Święto Przedszkolaków

20 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji grupa Wiewióreczek bawiła się wspólnie z grupą Misiaczków. Przedszkolaki swoje świętowanie rozpoczęły od nadmuchania balonów, które również towarzyszyły im w konkursach oraz zabawach muzycznych. Obie grupy miały okazję lepiej się poznać i zintegrować. Podczas zabawy nie zabrakło życzeń, które dzieciom złożyły ich wychowawczynie. Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Obchody „ Dnia Przedszkolaka” zakończyły się słodką niespodzianką.
dz przedszk1 dz przedszk2 dz przedszk3 dz przedszk4 dz przedszk5 dz przedszk6 dz przedszk7

NASZE PRACE
"Dary jesieni"
W naszej zeróweczce jest warzywnie, owocowo a zarazem kolorowo. To nasze jesienne motto. Jak przystało na wiewióreczki, żeby mieć zdrowe ząbki należy się zdrowo odżywiać. Jemy owoce i warzywa, a ulubione zdrowe produkty żywnościowe przedstawiamy na naszych pięknych pracach.

owoce1 owoce2 owoce3 owoce4
"Poznajemy się"
W pierwszych tygodniach dzieci z oddziału zerowego integrowały się. W tym celu wykonaliśmy pracę plastyczną wykorzystując pastele pt. "Poznajemy się". Zadaniem rodziców było odgadnięcie, który rysunek przedstawia jego dziecko.
my1 my2 my3

"Wspomnienia z wakacji"
Lato, lato ach to Ty ... Wakacje, słońce, szum fal, śpiew mew. Wszystko to tylko już piękne wspomnienia. Czas odpoczynku już minął, a wraz z nim odpłynęły piankowe żaglówki
.

aglwki1 aglwki2 aglwki3 aglwki4


GRUPA WIEWIÓRECZEK WITA W ROKU SZKOLNYM  2017/2018 

 

1

Mamy po 6 lat, dlatego najwyższy już czas poznawać świat.

W szkole nam życie wesoło płynie, jak w prawdziwej rodzinie.

Poprzez zabawę poznajemy świat.

Tworzymy zgraną grupę Wiewióreczek i jesteśmy ze sobą zżyci.

U nas panuje miła i serdeczna atmosfera.

Nikt z nas się nie nudzi, ponieważ codziennie dzieje się coś nowego.

Zerówka jest naszym drugim domem, o który staramy się wspólnie dbać.

 

Z ŻYCIA NASZEJ GRUPY… 

2

 W bieżącym roku szkolnym przyjacielem naszej grupy jest Trampolinek, który towarzyszy nam niemalże przez cały czas :)
DZIEŃ DZIEWCZYNEK

20180308 08221720180308 08222920180308 08235220180308 08323320180308 083415

 

 

 

 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

 

W kalendarzu są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W zerówce zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoją wychowawczynią przygotowały piękny program artystyczny. W większości były to wzruszające wiersze i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role,a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Na koniec uroczystości dzieci zaprosiły swoich gości do wspólnego tańca przy muzyce. Dziadkowie mogli, również skosztować słodkich przekąsek oraz herbatki.Frekwencja jak co roku dopisała. Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca.
                                        Dziękujemy wszystkim rodzicom za pomoc w naszej uroczystości
:-)

IMG 8326IMG 8342IMG 8356IMG 8364IMG 8367IMG 8372IMG 83681

 

WALENTYNKI

14 lutego obchodziliśmy w naszej grupie Dzień Świętego Walentego. W tym dniu dzieci przypomniały sobie jak ważne jest okazywanie pozytywnych uczuć oraz wzajemnego szacunku. Nie zabrakło też walentynkowych kartek ... Dodatkową atrakcją dnia były słodkie lizaki oraz pocztówka z pięknymi życzeniami od św. Walentego ,które otrzymaliśmy poprzez walentynkową pocztę zorganizowaną przez Samorząd Uczniowski .

 20180214 09121320180214 09022020180214 09031220180214 09115620180215 093311

 

ZAJĘCIA PLASTYCZNE TECHNIKĄ QUILLINGU

13 lutego gościliśmy mamę Hani - p. Iwonę Łukszę, która przeprowadziła wspólnie z córką bardzo ciekawe i interesujące zajęcia plastyczne z wykorzystaniem techniki quillingu. Podczas zajęć z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy oraz uważnie obserwowaliśmy na czym polega praca tą techniką. Następnie ochoczo przystąpiliśmy do tworzenia "tajemniczych" upominków. Efektem naszej pracy były quillingowe serduszka, które wręczyliśmy naszym ukochanym dziadkom I babciom podczas uroczystości z okazji ich święta. Pani Iwonka oraz Hania pobudziły w nas wyobraźnię oraz zainteresowały tworzeniem różnych , ciekawych prac z wykorzystaniem poznanej techniki, za co bardzo, bardzo dziękujemy !!!

 

20180213 10043820180213 10080520180213 10091820180213 10095620180213 10131620180213 10215120180213 10333520180213 10431920180213 112336

 

MIKOŁAJKI
Świętujemy wspólnie z Misiaczkami imieniny św. Mikołaja. Bawiliśmy się w tym dniu doskonale!!!

IMG 8032IMG 7952IMG 7970IMG 7972IMG 7978IMG 7990IMG 7997

 

PASOWANIE

       Pasowanie na starszaka było sporym wydarzeniem w oddziale przedszkolnym . Tym bardziej, iż swoje święto celebrowały starszaki z grupy Wiewiórek oraz maluszki z Misiaków. Obie grupy wspólnie przygotowały wspaniały występ .Dzieciaki w eleganckich strojach z dumą recytowały wiersze, śpiewały piosenki , a także tańczyły. Wzruszeni rodzice nagradzali gromkimi brawami swoje pociechy. Kulminacyjnym punktem było złożenie przyrzeczenia przez naszych podopiecznych oraz chwila pasowania symboliczną kredką przez panie wicedyrektor, które przypieczętowało wcześniej złożoną przysięgę. Każdemu nowemu członkowi naszej małej społeczności został wręczony dyplom oraz upominek. Wychowankowie wspólnie z wychowawczyniami zaprosili zebranych gości na słodki poczęstunek. Dla wszystkich dzieci były to na pewno niezapomniane chwile, pełne emocji i pozytywnych wrażeń.
Pragniemy, również podziękować serdecznie Rodzicom za sprawną pomoc w organizacji naszej uroczystości
:-)

IMG 7835IMG 7863IMG 7880IMG 7919IMG 7931IMG 7939

 

POZNAJEMY CIEKAWE ZAWODY Z TRAMPOLINKIEM

ZAWÓD FARMACEUTA

Dnia 12 października odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Cichosz mamą  Kamila. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z pracą farmaceuty w aptece. Pani wytłumaczyła dzieciom czym jest lek i jakie jego postacie można otrzymać w aptece. Podkreślony został fakt, że leki można przyjmować tylko jeśli jest się chorymi pod opieką dorosłych. Pani farmaceutka wytłumaczyła dzieciom czym są tabletki, kapsułki, maści, żele, syropy, krople, zastrzyki, czopki. Dzieci dowiedziały się także jak wygląda i do czego służy recepta.Ciekawym doświadczeniem było wykonywanie maści recepturowej pod czujnym okiem pani farmaceutki, którą można było później wypróbować na dłoni. Pani  opowiedziała także o preparatach witaminowych dostępnych w aptece oraz o tym, że urozmaicona dieta bogata w owoce i warzywa zapewnia nam wystarczającą ilość witamin. Na końcu spotkania dzieci otrzymały apteczne kolorowanki . W ramach wdzięczności pani farmaceutka otrzymała od nas książeczkę, której autorami były wszystkie dzieci z zeróweczki.

20171012 092014 Copy20171012 093540 Copy20171012 095008 Copy

20171012 095751 Copy20171012 100502 Copy20171012 101825 Copy

20171012 092529 Copy20171012 094710 Copy

 

„Przez ulicę mały krok…”

19 września postanowiliśmy  wybrać się na spacer ulicami w pobliżu szkoły . Przed wyjściem zaprezentowaliśmy wiersz dla naszych młodszych kolegów i koleżanek , o tym jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię. Następnie wspólnie wybraliśmy się na spacer. Przedszkolaki miały zadanie obserwować
w czasie spaceru ruch uliczny, znaki drogowe i sygnalizację świetlną.
 Natomiast  jak bezpiecznie poruszać się po drodze sprawdzaliśmy przechodząc po przejściach dla pieszych. Zdobyta wiedza zaowocowała prawidłowym poruszaniem się po pasach oraz chodniku.

 

20170919 094459 Copy20170919 112408 Copy

20170919 113209 Copy

 

Jesienne spacery

Dzieci z zeróweczki wiedzą, że codzienny pobyt na świeżym powietrzu to samo zdrowie. Jesień w pełni, słońce świeci, cieszą się dzieci. 

 

20171002 102421 Copy20171002 102454 Copy20171002 102512 Copy20171002 102522 Copy20171002 102525 Copy

20171002 101124

 


 

WYMIANA POCZTÓWKOWA

 

Nasza grupa przystąpiła do akcji „Wymiana pocztówkowa”. Wysyłamy widokówki z naszej miejscowości do przedszkoli z różnych rejonów Polski.
W odpowiedzi otrzymujemy widokówki z pozdrowieniami od przedszkolaków z innych przedszkoli. Do akcji przełączyło się także polskie przedszkole z Holandii. Wspólnie piszemy pozdrowienia oraz listy do przedszkoli oraz dołączamy do nich nasze prace plastyczne w odpowiedzi dostajemy to samo. Wszystkie widokówki z Polski umieszczane są na mapie, wspólnie odszukujemy położenie poszczególnych miejscowości. Dzieci poznają nasz kraj, uczą się sposobu adresowania i wysyłania listów. Każda kolejna widokówka przyniesiona przez listonosza przyjmowana jest z wielką radością.

 20171018 132416 20171018 133018 

 
PIĄTKOWE EKSPERYMENTY

Uwielbiamy eksperymenty, głównie z wodą dlatego też co piątek przygotowujemy coś nowego, aby zaobserwować zmiany zachodzące pod wpływem różnych czynników. Ulubionym efektem doświadczeń są wybuchy! Wszystkie zabawy, w których coś się przelewa, wylewa i musuje, są idealne dla dzieci! Potrafią je zająć na bardzo długo! Eksperymenty, które udało nam się zrealizować to Lampa Lava, Galaktyka w słoiku, czy też wędrująca woda. Obecnie hodujemy kryształ soli, który powstanie z rozpuszczonej w wodzie soli .

24899146 567737496951648 132274985 n 24989465 567737480284983 1306089425 n IMG 7732 1 24992494 567737490284982 1130044867 n


ZAJĘCIA W ŚWIETLICY

IMG 7728

 

W świetlicy dzieci mają możliwość doznać dużej dawki twórczych wyzwań, krok po kroku powstają fantastyczne, plastyczne kompozycje, dużo zabawy
i tworzenia z wykorzystaniem materiałów codziennego użytku takich jak soli mąki czy też w okresie jesiennym liści, które zdobiły naszą wystawkę.    Tworzenie ilustracji z zabarwionej soli,  to bardzo ciekawa i atrakcyjna technika plastyczna, która dostarcza dziecku wielu bodźców dotykowych oddziałując niezwykle na wyobraźnię. Poprzez zajęcia plastyczne dzieci poznają poprzez zmysły wartości różnych materiałów z których da się wyczarować niesamowite prace plastyczne.


                                                                                     20170913 132742 20171018 140453

 

Na zajęciach korzystamy również z teatrzyku, który pożyczamy od Misiaków - młodszej grupy. W wesołych zabawach ćwiczymy mowę, poprawną dykcję, ruch, elementy pantomimy i poprawnego gestu oraz twórczą wyobraźnię. Dzieci otrzymują elementarne zadania do zagrania, bądź z uwagą słuchają przedstawianej przez nauczyciela bajki przy użyciu pacynek.

Muzyka jest nieodłącznym elementem naszych zajęć. Dzieci przede wszystkim bawią się muzyką. Poznają za pośrednictwem zabawy poczucie rytmu, doskonalą swój najcenniejszy instrument jakim jest ich własny głos oraz rozwijają umiejętność samodzielnego tworzenia muzyki oraz improwizacji.
20171018 13440420171018 13450320171018 134754  

 

 

 

 

 

 

 

 

Rok szkolny 2016/2017

W doskonałych humorach i pełni chęci do zdobywania nowych umiejętności oraz wiedzy rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017!!!

20160831 105721 14330167 540936862766093 1823810737714431900 n

Nasi "zerówkowicze":)

20160920 085054

W bieżącym roku szkolnym 2016/2017 w naszej szkole oddział przedszkolny liczy 24 dzieci (w tym 4 dzieci pięcioletnich).
Zajęcia w oddziale, odbywają się pięć dni w tygodniu, podstawa programowa realizowana jest w godzinach 08:00 - 13:00.
Zajęcia w „zerówce” prowadzone są w oparciu o Podstawę Programową Wychowania Przedszkolnego, w ramach której zapewnia się opiekę, wychowanie i uczenie się w atmosferze akceptacji i bezpieczeństwa oraz tworzy warunki umożliwiające dziecku osiągnięcie „gotowości szkolnej”.

Mając na uwadze harmonijny rozwój każdego dziecka w oddziale przedszkolnym, dba się o stymulowanie wszystkich sfer osobowości dzieci. Wspomaganie ich rozwoju odbywa się w miłej, serdecznej atmosferze, a stawiane zadania dostosowuje się do potrzeb, możliwości i zainteresowań wychowanków. Ponadto organizacja procesu wychowawczo – dydaktycznego sprzyja podejmowaniu przez dzieci działań twórczych oraz osiąganiu praktycznych umiejętności.

Nasze zajęcia są różnorodne, często przeplatane zabawami ruchowymi, ćwiczeniami na dywanie, gdyż wiemy, że dzieci w tym wieku mają naturalną potrzebę ruchu. Słuchamy muzyki relaksacyjnej, śpiewamy, gramy na instrumentach perkusyjnych, korzystamy z chusty animacyjnej. Uczymy się pracy zespołowej i wdrażamy do wzajemnej pomocy. Dzieci bardzo chętnie pełnią i wywiązują się z obowiązków dyżurnego. Dzięki tej funkcji, stają się bardziej odpowiedzialne i samodzielne.

W tym roku szkolnym przyjacielem grupy jest Puszatek to, on towarzyszy nam podczas zajęć i dzięki niemu dzieci zaczynają dzień w radosnym nastroju! Bardzo lubimy witać naszego Puszatka „na dzień dobry” oraz rozmowy w kręgu. Codziennie pamiętamy o uśmiechu i „magicznych” słowach.

Podczas zajęć korzystamy z rozmaitych metod i form pracy. Chętnie malujemy farbami, rysujemy kredkami, wyklejamy, wycinamy, wydzieramy przy użyciu różnych materiałów. Dzięki temu rozwijamy sprawność manualną
i przygotowujemy się do nauki pisania. Uczestniczymy w zajęciach ruchowych na placu zabaw, korzystamy z Sali zabaw (Fikolandu), gdzie uczymy się współpracować w zespole oraz rozwijamy fizyczne zdolności.

Zaspokajamy naturalną ciekawość poprzez słuchanie czytanych opowiadań, projekcję różnych filmów, interesujące eksperymenty, spotkania
z ciekawymi ludźmi, wycieczki.

W trakcie roku szkolnego obchodzimy klasowe i szkolne uroczystości: rozpoczęcie roku szkolnego, Dzień Nauczyciela, 11 Listopada, Mikołajki, Zabawę Karnawałową, Dzień Babci i Dziadka, 3 Maja, Dzień Dziecka, Dzień Rodziny.

Chętnie bierzemy udział w życiu szkoły uczestnicząc w różnorodnych akcjach charytatywnych, apelach, imprezach, zbiórkach baterii, makulatury i plastikowych nakrętek. Uczestniczymy w cyklicznych audycjach muzycznych, lekcjach religii, języka angielskiego oraz korzystamy z oferowanych przez szkołę dodatkowych zajęć rytmiczno – tanecznych, informatyki, a także języka angielskiego.

Praca jaką wykonujemy w naszej zerówce przygotowuje dzieci do pójścia do klasy pierwszej i sprawia, że START nie jest przykrą koniecznością pełną frustracji i niepewności, a emocjonującym przeżyciem zaspokajającym potrzeby prawidłowo rozwijającego się dziecka.

 

„Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”

Dnia 20.09.2016r. nasze dzieci przyłączyły się do obchodów „Dnia Przedszkolaka”. Wspólnie z okolicznymi Przedszkolami oraz innymi Placówkami Edukacyjno – Opiekuńczymi, świętowaliśmy w Parku Wygoda.

Nasz wspaniały dzień rozpoczął się od fantazyjnego malowania twarzy. Następnie wyruszyliśmy na uroczysty przemarsz, podczas, którego rozdawaliśmy napotkanym przechodniom, wcześniej przygotowane przez nas upominki. Podczas przemarszu staraliśmy się, aby każdy tego dnia mógł zauważyć nasz radosny nastrój. Na miejscu spotkania odśpiewaliśmy Hymn Przedszkolaka, po czym przystąpiliśmy do prezentacji poszczególnych placówek. Nadmienimy, iż każda wyróżniała się wspaniałymi pomysłami na nietuzinkowe tańce i śpiewy. Nasi „Zerówkowicze” swoim wykonaniem starali się wprowadzić w grono widzów, promienie wakacyjnego słońca. W kolejnym punkcie dnia przeważały zabawy i tańce. Wspólne obchody zakończyliśmy pamiątkowym zdjęciem. Uroczysty dzień natomiast zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem, przygotowanym przez kochanych rodziców.

W Polsce owy dzień obchodzono już piąty raz, my przyłączyliśmy się po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni. Radość naszych dzieci tego dnia pokazała, że w procesie edukacyjnym takie dni, też są bardzo ważne.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za pomoc w przygotowaniu słodkiego poczęstunku!!!

20160920 094103 20160920 100013 20160920 103241 20160920 104658 DSC 0118 DSC 0111 20160920 103848 20160920 110151

 

WIWAT 3 MAJ !!!

 

20170428 130832

 

 

NASZ PRACA ZDOBYŁA  WYRÓŻNIENIE SPECJALNE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM pt.:
"ZAPROŚ WIOSNĘ DO SWOJEGO PRZEDSZKOLA JUŻ DZISIAJ"
 W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU "DZIECIAKI MLECZAKI"

 

SAM 5514

 


Bawimy się i poznajemy świat z Puszatkiem

UCZYMY SIĘ PRAWIDŁOWO PRZECHODZIĆ PRZEZ JEZDNIĘ

20160927 101431 20160927 101708 20160927 100655 20160927 101643
        W SZKOLNEJ BIBLIOTECE  SŁUCHAMY INTERSUJĄCYCH OPOWIEŚCI Z WYBRANYCH POZYCJI LITERATURY DZIECIĘCEJ
20161004 09562220161004 09573320161004 100716

       ZAPOZNALIŚMY SIĘ Z LTERATURĄ NIEMIECKĄ W BIBILIOTECE PEDAGOGICZNEJ CEN.
       BARDZO POLUBILIŚMY KAPITANA SHARKY'EGO I JEGO ZAŁOGĘ, AHOJ!
20161018 084214 20161018 085414 20161018 091306
                               20161018 093050
20161018 093834 20161018 101126 20161018 100311

SEANS BAJKOWY W ZERÓWCE

SAM 5207 SAM 5213 SAM 5214 SAM 5218

WYSYŁAMY LIST DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

20161213 095331 20161213 100155 20161213 100440 20161213 100719

ZAPROSILIŚMY DO ZERÓWKI STUDENTKI STOMATOLOGII

20161215 110616 20161215 111620 20161215 112112 20161215 112339 20161215 113219 20161215 113703

 ODWIEDZIŁY NAS WOLONTARIUSZKI  FUNDACJI "POMÓŻ IM"

20170330 122458 20170330 122712 Burst02 20170330 123154 20170330 123419 Burst02 20170330 123853 Burst02 20170330 124841 Burst01

ZAJĘCIA O TEMATYCE EKOLOGICZNEJ ZORGANIZOWANE Z WŁASNEJ INICJATYWY PRZEZ DZIEWCZYNKI Z KLASY III.
DZIĘKUJEMY BARDZO NASZYM STARSZYM KOLEŻANKOM:-D!!!

20170427 082211 Burst03 20170427 082357 Burst01 20170427 082727 Burst04 20170427 082854 Burst02 20170427 083258 Burst01 20170427 084815 20170427 085534 20170427 090134 20170427 090356 20170427 090407

 

                                      
Wspólnie z Puszatkiem poznajemy ciekawe zawody naszych rodziców
                  Dnia 13 października „Zeróweczka "zainaugurowała program „ Poznajemy ciekawe zawody naszych rodziców". Na pierwszy ogień, dziarsko poszła Mama Zosi. Pomogła nam poznać tajniki fryzjerstwa od strony teoretycznej i praktycznej. Dzieciaki mogły słuchać, oglądać, dotykać ...
a nawet eksperymentować na sobie i specjalnie do tego przygotowanej modelce. Dzień był pełen wrażeń i nowych widomości. Mniej odważni przekonali się, że nie ma czego się bać „ Bzyczka Elektyryczka", a Ci z bardziej twórczym umysłem ...tak jakby poczuli zew natchnienia w rękach, co pokażą poniższe zdjęcia. Grupa jest bardzo wdzięczna za możliwość takich wspaniałych doświadczeń, dlatego bardzo dziękujemy za ten dzień :-)
20161013 095552 20161013 100418 20161013 103848 20161013 103923 20161013 104939 20161013 105235

 

             Kolejne ciekawe spotkanie związane było z wizytą Taty Małgosi , który na codzień pracuje jako trener pływania w jednej z białostockich pływalni. Podczas spotkania mogliśmy bliżej poznać różne techniki pływania. Dowiedzieliśmy się ,również jak należy prawidłowo pływać oraz bezpiecznie zachować się w wodzie.Z zainteresowaniem obejrzeliśmy różne filmiki dzięki, którym jeszcze więcej dowiedzieliśmy się na temat zawodu trenera pływania. Na koniec otrzymaliśmy piękne medale... Dziękujemy :-) 

SAM 5416 SAM 5427 SAM 5429 SAM 5435

 

 

W marcu pojechaliśmy z wizytą na III Komisariat Policji w Białymstoku. Czekał tam nas Tato Olgi, który przygotował na ten dzień dużo atrakcji. Pierwszą z nich było spotkanie z psami, które pełniły różne zadania, takie jak np. tropienie substancji psychoaktywnych czy zaginionych ludzi. Okazało się, również, że w policji miejsce jest nie tylko dla owczarków niemieckich, ale też dla małych piesków.Mogliśmy zobaczyć jak wygląda wewnątrz pojazd policyjny. Byliśmy w specjalnym niebieskim pokoju i widzieliśmy Weneckie lustro, przez które rzeczywiście nic nie widać. Porozmawialiśmy również z miłą Panią policjantką o różnych sytuacjach, które się zdarzają dzieciom np. zgubienie się w sklepie czy o próbie porwania, a nawet o włamaniu, czy ataku psa. Po przećwiczeniu pozycji żółwia poszliśmy zobaczyć miejsce, które skłania do refleksji nawet największych łobuzów. My też uznaliśmy po kilku minutach, że ten pokoik ciekawy jest tylko na parę chwil. Na koniec poszliśmy założyć pamiątkową kartotekę. Każdy z nas dobrowolnie zamoczył palce w atramencie i odbił na specjalnej kartce. Wychodząc, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i wyruszyliśmy w drogę powrotną… Ten wyjazd na długo zostanie w naszej pamięci,dziękujemy :-)

20170328 094930 20170328 095438 20170328 095713 20170328 095828 20170328 101834 20170328 103806   20170328 110825

 

 

Pewnego grudniowego dnia zawitał do nas Pan Dariusz Sienkiewicz, osoba głucho – niewidoma. Nasz Gość przyszedł do "Zeróweczki" z kilku powodów. Pierwszy to, aby opowiedzieć o sobie, o tym, jak sobie radzi w życiu i o swoich pasjach, których okazuje się, że ma wiele. Nasz gość jest bardzo aktywny, ponieważ pracuje jako monter suszarek. Po godzinach pracy bierze udział w turniejach szachowych na specjalnie przygotowanych do tego szachach, mają one wypukłości, które pomagają zorientować się w kolorystyce pionków oraz w miejscu na szachownicy. Mimo swoich deficytów, jakimi są wzrok i częściowa utrata słuchu Pan Dariusz wziął udział w rajdzie dla osób właśnie z takimi wadami. Rajd odbył się w Poznaniu i osobom niepełnosprawnym za mapę służył przewodnik, który odpowiednio chwytał kierowcę za kolano. Spływy kajakowe również nie stanowią dla niego żadnej przeszkody, ani też wspinaczka górska. Pan Dariusz swoimi pasjami uświadomił dzieciom, jedną bardzo ważną rzecz, że chcieć to znaczy móc. Po fascynujących opowieściach dzieci mogły zobaczyć, jak osoby niewidome piszą i w jaki sposób mogą czytać. Usłyszeliśmy ciekawą opowieść o kłopotach św. Mikołaja napisaną właśnie językiem brajla. Pod koniec spotkania nasz Gość wdrożył dzieci w sposoby pomocy osobom niewidomy np. przeprowadzanie na drugą stronę ulicy. Uświadomił nas tym samym, że czasami trzeba przeprowadzić tylko przez jedną ścieżkę, aby otworzyć przed drugim człowiekiem nieskoczenie wiele dróg możliwości. Poradził również, jak się wobec nich zachowywać- czyli normalnie, tym samym pomógł przełamać barierę między pełnosprawnymi a niepełnosprawnymi. Okazało się, że wszyscy jesteśmy tacy sami, mamy podobne marzenia, różni nas tylko to, że my świat widzimy, osoby niewidome zaś go czują. A to, w jaki sposób przeżyjemy życie, zależy tylko od nas samych. Nasze dzieci dzięki Panu Dariuszowi, że mogły tego doświadczyć.

20161129 100520
  20161129 101638  20161129 103453  20161129 104745  20161129 111559  20161129 111733

 

 

 

          
Uroczystości w naszej grupie

DZIEŃ CHŁOPAKA

20160930 091323 20160930 091427 20160930 092014 20160930 092405 20160930 092829 20160930 093026

 
       DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA     

20161123 081448 20161125 084758 20161125 110527 20161125 083945 20161125 122838 20161129 072051 

 

MIKOŁAJKI

 20161205 125757 20161205 130855 20161205 131145 SAM 5276 SAM 5283 SAM 5287 SAM 5290

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

IMAG0446 IMAG0449 IMAG0458 IMAG4460

 

DZIEŃ DZIEWCZYN

 20170308 102034 20170308 102927 20170308 103108 20170308 103347 20170308 135234 20170308 103342

 

 

 

Rok szkolny 2015/2016

W obecnym roku szkolnym do zerówki uczęszcza 25 dzieci, w tym 13 dziewczynek i 12 chłopców. Obowiązkowe zajęcia edukacyjne zaczynają się o godzinie 8.00 i trwają do godziny 13.00. Po godzinie 13.00 dzieci mają zapewnioną płatną opiekę podczas zajęć świetlicowych.
Każda rozpoczęta godzina pobytu dziecka w oddziale zerowym, po godzinie 13.00 jest płatna 1zł.

W ramach zajęć świetlicowych dzieci uczestniczą w zabawie swobodnej oraz zorganizowanej. W zabawach zorganizowanych, uczniowie uczą się czerpać radość ze wspólnej zabawy z innymi dziećmi. Dzięki zabawom ruchowym, dzieci zaspokajają swoją naturalną potrzebę ruchu, przygotowują się do społecznego współdziałania i współżycia, uczą się przystosowania do całego zespołu, a w szczególności dyscypliny. Podczas zabawy swobodnej, dzieci tworzą budowle z klocków, bawią się samochodami lub lalkami, bawią się w dom, w sklep, układają puzzle lub grają w gry stolikowe.

klocki dom chusta twister2 twister1 golf pocig1 pocig2 ogrdek ogrdek2 szachy  puzzle 1 puzzle 4 klocki kostki puzzle 3 teatr     

Poprzez sztukę dziecięcą, czyli rysowanie, malowanie, wyklejanie, wycinanie czy lepienie, dzieci wyrażają swoje uczucia i myśli. Dzięki stosowaniu różnorodnych technik plastycznych, doskonalą sprawność manualną, ćwiczą koordynację wzrokowo – ruchową, rozwijają swą fantazję oraz pomysłowość. Stając się artystami dzieci uwrażliwiają się na piękno otaczającego nas świata.

gazetka jesie jeyki pomidorki bawanki reniferki reniferki korytarz pisanki ka 

Doświadczając inspirującego spotkania z książką, podczas zajęć czytelniczych, dzieci poznają różnorodność i bogactwo literatury dziecięcej. Słuchając opowiadań i bajek czytanych przez nauczyciela lub uczniów Publicznego gimnazjum Nr 1 w Białymstoku, dzieci rozwijają język, pamięć i wyobraźnię, a także sposób myślenia. Ponadto poprawiają koncentrację, wyciszają się, poszerzają wiedzę. Odpowiednio dobrane bajki dla dzieci uczą też odróżniania dobra od zła, rozwijają wrażliwość i empatię.

czytanie pg czytanie pg 2 bynek
W naszej zerówce dbamy o zdrowe odżywianie

jabka zdrowe jedzenie

Cyklicznie uczestniczymy w czytaniu literatury dziecięcej w bibliotece

czytanie biblioteka

W naszej grupie oprócz Pani z biblioteki i uczniów z gimnazjum, również rodzice dzieci, chętnie poświęcają swój czas, by przenieść się w świat baśni i bajek, czytając ciekawe pozycje z literatury dziecięcej. Za co wszystkim pięknie dziękujemy w imieniu swoim oraz dzieci.

czytanie rodzice 1 czytanie rodzice 2

W ramach zajęć dodatkowych dzieci uczęszczają na:
Język francuski - poniedziałek, czwartek 13.00-13.30
Rytmikę - wtorek, piątek 13.00-13.30
Zajęcia komputerowe - środa 13.00-13.30

komputery

granouille rytmika komputerek

Zajęcia z języka francuskiego prowadzą wspólnie Madame Grenouille, Monsieur Escargot et Monsieur Extraterrestre.

pacynki(Dla dzieci: Pani Żabka, Pan Ślimaczek i Pan Ufoludek.)
Nasi pluszowi przyjaciele stawiają na niepowtarzalne możliwości dzieci, zdolnych do przyswojenia każdego języka obcego w sposób naturalny. Nabywanie umiejętności językowych odbywa się według określonych zasad:

1. Jak największy kontakt z językiem francuskim poprzez kierowanie wypowiedzi skierowanych do dzieci w języku obcym; stopniowe zmniejszanie wypowiedzi w języku ojczystym.

2. Brak zmuszania dziecka do podjęcia samodzielnych prób mówienia, gdy jeszcze nie czuje się gotowe. Podobnie jak dzieje się to u dzieci, które same decydują, kiedy zacząć mówić w języku ojczystym.

3. „Zanurzenie” dzieci w języku francuskim, pozwalające na postrzeganie i poznawanie świata w innym języku; podkreślenie roli osłuchania się dziecka z językiem obcym.

4. Stosowanie Metody komunikacyjnej, czyli podejmowanie prób komunikowania się już od pierwszego kontaktu z językiem obcym.

5. Obecność pluszowych pacynek Madame Grenouille, Monsieur Escargot oraz Monsieur Extraterrestre które „nie rozumieją” języka polskiego, zachęca uczniów do podejmowania prób komunikacji w języku obcym.

6. Wykorzystywanie Metody TPR, czyli reagowania całym ciałem. Zwrócenie uwagi na rozwój umiejętności słuchania oraz rozumienie języka adresowanego do dziecka. Pozwolenie na aktywność całego ciała, a więc zaspokojenie naturalnej potrzeby ruchu dziecka poprzez śpiewanie piosenek, wyliczanek, zabawy ruchowe, wierszyki.

Dokładamy wszelkich starań, aby nauka sprawiała nam przyjemność.

fr pogoda

 Uczymy się słuchać ...

suchamy

Nie tylko uczymy się mówić w języku francuskim. Wykonujemy również piękne prace łącząc naukę języka obcego z tym, co sprawia nam ogromną przyjemność...

dynia1 dynia2 monsieur madame

Przebieramy się, żeby było nam wesoło.

 

oliwka przebrania noel francuski

Nasze prace
Wystawa z języka francuskiego z okazji Halloween
wystawa dy

 Wystawa z języka francuskiego z okazji Bożego Narodzenia
noel

Wystawa z języka francuskiego z okazji Wielkiejnocy

paques fr

Sukcesy naszych uczniów

Konkurs szkolny "Dary jesieni"
dary jesieni

Konkurs szkolny "Pomocnicy świętego Mikołaja"

pomocnicy1 pomocnicy2

Konkurs szkolny "Ekologiczna pisanka"
konkurs wielkanoc

Konkurs szkolny "Wiosenne kwiaty"

kwiaty

XIV Turniej wiedzy MĄDRA GŁÓWKA "Żyjmy zdrowo"

W czwartek, 12 maja przedstawiciele grupy 0 wzięli udział w turnieju wiedzy o zdrowiu, zorganizowanym w Przedszkolu Samorządowym nr 5
w Białymstoku. Podczas turnieju, uczniowie wzięli udział w różnych konkurencjach: układali puzzle obrazkowe, odpowiadali na zadawane pytania, bandażowali wylosowaną część ciała, próbowali różnych zdrowych smakołyków, a następnie zgadywali jaki produkt zjedli. Nie zabrakło również ruchu. Pokonanie toru przeszkód na czas nie było łatwym zadaniem. W czasie obrad jury, na dzieci czekał poczęstunek przygotowany przez organizatorów. Po posileniu się, już tylko wręczenie nagród… Zajęliśmy II miejsce drużynowo !!!

turniej1 turniej2 turniej3 turniej4 turniej5 turniej6 turniej7 turniej9

 

Mikołajki

We wtorek, 8 grudnia dzieci z Zerówki uczestniczyły w Mikołajkach. Przygotowania do przyjęcia świętego Mikołaja trwały od samego rana. Dziękując za otrzymane prezenty maluszki wykonały wspólnie szalik z papieru. Oprócz drobnych upominków, święty Mikołaj przekazał grupie „0” list od małych zielonych pomocników, czyli elfów, w którym były opisane zadania do wykonania. Dokładnie było ich sześć, bo przecież dzień świętego Mikołaja jest 6 grudnia. Oprócz podchodów na placu wokół szkoły, dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych: odbijanie kolorowych balonów wybranymi częściami ciała, zabawy ze śpiewem „Gdzie jest prezent?”, „Zaprzęg hop!”, zabawa orientacyjno-porządkowa „Choinki”. Koniec Mikołajek zwieńczył pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców dzieci oddziału zerowego.
szalik1 szalik gotowy mikoaj1 mikoaj2 mikoajki podchody1 podchody3 podchody2 podchody4 podchody5 podchody6 renifer1 zabawa balony zabawa choiki zabawa prezent poczstunek

 Dzień Babci i Dziadka

Z okazji święta Babci i Dziadka dzieci z oddziału zerowego, pod kierunkiem pani Justyny Romaniuk przygotowały występ w języku polskim. Wierszyki, piosenki oraz tańce umiliły czas naszym gościom. Oprócz pysznego poczęstunku, konkurencji polegających na wiązaniu krawatów wnukom, czy też zaplatanie warkocza wnuczkom, dzieci wspólnie z panią Karoliną Romaniuk zaśpiewały trzy piosenki w języku francuskim.

Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i pomoc
w organizacji naszej uroczystości.

dzien babci1 dzien babci2 SAM 4786 SAM 4775 SAM 4796 dzie babci3 dzien babci4 dzien babci5 dzien babci6   dzien babci7   dzien babci8   dzien babci9

Loteria Fantowa

3 marca dzieci z zeróweczki, bardzo chętnie wzięły udział w loterii fantowej, która została zorganizowana w ramach akcji Adopcja Serca. Grupa, biorąc udział w loterii, wsparła  potrzebujące dzieci z Afryki.

loteria 1 loteria 2 loteria 3 loteria4

Wiosna, wiosna ...

Wiosna zawitała, również w zerówce. Wspólnie sadziliśmy i sialiśmy warzywa oraz kwiaty. Każdy z nas mógł być ogrodnikiem, bądź ogrodniczką.Wiemy już czego rośliny  potrzebują, aby rosnąć. Dbamy o nie codziennie, by pięknie zdobiły nasz kącik przyrody, a także obserwujemy, jak rosną. Wyhodowaliśmy nawet mandarynkę! Podczas wspólnego śniadanka korzystamy z naszych warzyw: szczypiorku, rzeżuchy oraz natki pietruszki i dodajemy je do swoich kanapek. Są takie pyszne i zdrowe.

sadzenie 1 sadzenie 2 sadzenie 3 sadzenie 4 sadzenie 5 sadzenie 6 rolinki

Wielkanoc

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć, również świątecznych dekoracji. W związku z tym dzieci specjalnie na tę okazję, wykonały wielkanocne kurki oraz koguciki.

koguciki1 koguciki2

Nowy rok szkolny 2014/2015

W roku szkolnym 2014/2015 do Oddziału przedszkolnego, tzw. "Zerówki", przy Szkole Podstawowej nr 8 im. Św. Kazimierza Królewicza uczęszcza 24 dzieci, w tym 7 sześciolatków i 17 pięciolatków.

Pracujemy w systemie pięciogodzinnym (8.00-13.00) bezpłatnym. Dla chętnych zorganizowano też płatną opiekę świetlicową w godz. 13.00-17.00.Obraz 263Obraz 294

W oddziale przedszkolnym realizujemy zadania zgodne z Podstawą Programową Wychowania Przedszkolnego MEN. Pracujemy w oparciu o program: "Ku dziecku" B.Bilewicz-Kuźnia i T.Parczewskiej. Program bazuje na pracy z dzieckiem opartej na działaniu, indywidualizacji i różnicowaniu we wszystkich obszarach: społecznym, emocjonalnym, poznawczym i fizycznym.

Tzw. "Zerówka" szkolna prowadzona jest w specjalnie wydzielonej części budynku szkoły, gdzie dzieci mają sale do pracy i zabawy. Mając na względzie niepokój i troskę Rodziców o ich pociechy, dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić opiekę w miłym i bezpiecznym otoczeniu. Stworzyć warunki do pracy oraz zabawy mającej na celu wszechstronny rozwój dziecka.Obraz 258

Staramy się aby czas spędzony w naszej świetlicy sprzyjał rozwijaniu zainteresowań. Szczególną uwagę zwracamy na kształtowanie umiejętności współdziałania i współżycia w grupie, ćwiczenia umiejętności rozwiązywania sytuacji konfliktowych, panowania nad emocjami. Poprzez dobór odpowiednich form pracy, metod aktywizujących oraz przygotowywanie uczniów do uczestniczenia w różnorodnych konkursach organizowanych w szkole oraz poza nią (konkursy piosenek, konkursy plastyczne) rozwijamy indywidualne zainteresowania i uzdolnienia dzieci.

Praca z dziećmi to nasza pasja i wielka przyjemność.

 

 

Uczestniczymy w:

 

  • >promowaniu kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”
  • >unijnym programie „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa”, Dzieciaki Mleczaki"
  • >akcjach charytatywnych „Góra grosza”, „Szata dla brata”, „Otwarte serce”.

 

 

 

Zajęcia dodatkowe w grupie "0"Obraz 300

 

Mając na względzie wszechstronny rozwój dzieci, nasi podopieczni mogą uczęszczać na dodatkowe zajęcia: zajęcia rytmiczno-taneczne, zajęcia komputerowe, zajęcia językowe, w tym język angielski oraz język francuski. Za wszystkie zajęcia rodzice ponoszą odpłatność w wysokości 1 zł za godzinę.

 

Zajęcia prowadzą wykwalifikowani nauczyciele:

jęz. angielski - p. Alicja Gryncewicz,

jęz. francuski - p. Karolina Kozłowska,

  • rytmika - p. Magdalena Wnuczko,
  • informatyka - p. Anna Żywolewska.

Zajęcia odbywają się wg następującego grafiku:

PN – rytmika 13.00-13.30
WT –rytmika 13.00-13.30
ŚR – jęz. angielski 13.00-13.30
CZ – informatyka 13.00-13.30
PT – jęz. angielski 13.00-13.30

PN-PT - język francuski 13.55-14.25Obraz 298

 

Głównym celem i zadaniem zajęć rytmiczno-tanecznych jest rozwijanie wrażliwości na piękno i estetykę ruchu, umuzykalnienie i utanecznienie dzieci oraz podniesienie ich sprawności fizycznej. Prócz tego, poprzez wyrażanie ruchem muzyki staramy się kształtować
w młodym człowieku kreatywność, wrażliwość, wyobraźnię, orientację przestrzenną, poczucie własnego ciała, a także nauczać umiejętności skupiania się, ćwiczyć pamięć i samodzielność dziecka.

Obraz 232Obraz 231

Czym zajmujemy się na zajęciach?

Naśladownictwo ruchowe, pląsy i tańce do muzyki, gry i zabawy ruchowo-muzyczne, improwizacje i opowieści ruchowe, ruch do muzyki z przyborami, tańce narodowe, tańce skoczne oraz elementy tańca towarzyskiego.

Na zajęciach komputerowych, dzieci poznają świat technologii komunikacyjno-informacyjnej. Poznają obsługę i zastosowanie komputerów w najbliższym otoczeniu, uczą się bezpiecznie korzystać z komputera, poznają Program Paint i jego narzędzia, poprzez tworzenie prostych rysunków w tym programie.

Zerwka angielski 001Podczas lekcji języka angielskiego oraz języka francuskiego dzieci poprzez zabawę oraz śpiewanie piosenek naturalnie przyswajają język obcy w sposób podobny do języka ojczystego. Stawiając na efekty, czyli odpowiedni kontakt dziecka z językiem, w naszej szkole zajęcia prowadzone są przez odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli wykorzystujących specjalnie dobrane materiały, tak żeby poziom zaawansowania materiału dydaktycznego zwiększał się stopniowo, a nauka odbywała się w świecie zainteresowań dziecka. Zatem bohaterami naszych wspólnych przygód językowych są misie, pieski, kotki, kaczuszki, sówki i inne zwierzątka oraz zabawki. Zerwka francuski 023Podczas lekcji języka angielskiego szczególną radość sprawia dzieciom pingwinek Pingu, zaś na lekcji języka francuskiego ślimaczek Pierre i żabka nazwana przez dzieci Krekum. Dzieci uczą się zwrotów grzecznościowych w typowych sytuacjach komunikacyjnych jak dzień dobry, proszę, dziękuję itp. Uczą się przedstawiać, reagować na polecenia nauczyciela, nazywać kolory, zwierzęta, członków rodziny, liczyć itd. Zerwka angielski 009Wszystkie te czynności odbywają się w atmosferze radości i humoru, bo przecież jak mawiał Janusz Korczak: "Nie to ważne w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje.” Pamiętając o tym, iż przyswajanie nowego języka odbywa się tylko w takiej sytuacji, gdy zajęcia językowe są dla dziecka zabawą i przyjemnością, staramy się nagradzać naszych podopiecznych stosując jakże ważne wzmocnienia pozytywne w postaci pochwały słownej, pieczątek, naklejek czy drobnych upominków. Mając na względzie dobro każdego dziecka doceniamy nawet najmniejsze osiągnięcia zachęcając do osiągania większych sukcesów.

 

   W naszej świetlicy panują ściśle określone zasady ustalone razem z naszymi podopiecznymi.

 

 Zerwka angielski 013 1Zerwka francuski 022Zerwka francuski 032zeo 2014 065zero 2014 052zero 2014 067zerofr 2014 077Zerofrancuski 005Zero francuski 011Zero francuski 016

 

 

Imprezy szkolne

 

Czas spędzony w naszej szkole, to nie tylko obowiązki. Staramy się miło spędzać czas łącząc naukę z elementami zabawy. 27 listopada, nauczyciele-wychowawcy oddziału przedszkolnego zorganizowali Andrzejki. Wspólnie z paniami dzieci wykonały dekoracje, które ozdobiły naszą salę. Specjalnymi gośćmi były wróżki, przepowiadające przyszłość z kart oraz prowadzące zabawy taneczne w kole. Przekłuwanie serduszek, studnia życzeń czy losowanie z kolorowych kubeczków to tylko nieliczne atrakcje imprezy andrzejkowej.

   P1050116P1050117P1050118P1050158P1050169

Sukcesy naszych uczniów

 

Stawiając na wszechstronny rozwój dziecka, zachęcamy naszych podopiecznych do udziału w konkursach. W październiku dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym pt. „Wakacyjne wspomnienia” organizowanym przez SP Nr 32 w Białymstoku. 

Nagrodę otrzymał Jakub Kanicki.

Obraz 210 Kolejny sukces, odnieśli nasi uczniowie w III edycji konkursu piosenki inspirowanej literaturą dziecięcą pt. „Witajcie w naszej bajce”. Komisja konkursowa w Przedszkolu Samorządowym nr 81 „Brzoskwiniowy Raj” w Białymstoku, wyróżniła Marysię Puczyłowską wykonującą piosenkę „Mała smutna królewna” oraz Pawła Szuchalskiego za piosenkę „Krasnoludki”.

To jeszcze nie koniec…

W konkursach organizowanych przez nauczycieli SP Nr 8, nasi uczniowie również odnoszą sukcesy.

W listopadzie zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Co nam jesień w koszu niesie?” Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym osobom:
I miejsce – Anna Maria Jasińska, Czarek Kuprianowicz
II miejsce – Amelia Lewko, Kalina Lulkiewicz
III miejsce – Maria Puczyłowska, Paulina Harasimczuk.
Wyróżniono Olę Kononiuk, Natalię Omielan i Krystiana Starczyk.

Obraz 283 1Obraz 284Obraz 285Obraz 286

 

  W konkursie plastycznym „W szkole śniadanie zawsze jemy, więc moc do nauki mieć będziemy” nagrodzono Paulinę Harasimczuk.

 

W grudniowym konkursie zorganizowanym z okazji Mikołajek pt. „Mój Święty Mikołaj”, nasi uczniowie wykonali prace stosując różnorodne techniki plastyczne: wyklejanki z bibuły karbowanej, naklejanki tekstylne, naklejanki z kolorowego papieru, wysypywanki brokatem, kamyczkami, cekinami oraz kolorowanie pastelami. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

IMG 4242IMG 4243IMG 4244IMG 4245IMG 4247IMG 4250IMG 4251IMG 4248IMG 4246

Początek wiosny niesie za sobą kolejne konkursy, w których nasi podopieczni mogą spróbować swoich sił.

Marcowy konkurs „Papierowe zwierzaki cudaki” dotyczył sztuki z papieru, czyli origami. Uczniowie tworzyli kolorową płaską kompozycję z kółek lub kwadratów, na papierze w formacie A3 lub A4, przedstawiającą wybrane zwierzątko.Nagrodzono następujące osoby:
I miejsce - Natalia Doroszko, Maria Jasińska, Kalina Lulkiewicz
II miejsce - Natalia Omielan, Maks Pawluczuk, Wiktoria Wiśniewska
III miejsce - Dominika Kulik, Lilianna Kupiec, Amelia Lewko oraz Czarek Kuprianowicz
WYRÓŻNIONO 
Szymona Chańko, Wiktorię Iwanowicz, Krystiana Starczyk i Pawła Szuchalskiego. Oto wykonane prace:

 

132135

Zbliżająca się Wielkanoc to również pracowity czas w naszej "Zerówce". Oprócz pięknych, kolorowych wielkanocnych dekoracji przedstawiających zajączki, baranki, kurki czy koguciki, nasi podopieczni wzięli udział w konkursie "Pocztówka wielkanocna". To nasz kolejny sukces! Komisja konkursowa przyznała nagrody następującym uczniom:

I miejsce - Małgosia Bochenek, Maria Puczyłowska, Julita Radłowska
II miejsce - Natalia Doroszko

Wyróżnienie - Amelia Lewko
Nagroda - Kalina Lulkiewicz

134148151

WYSTAWA PRAC PRZY STOISKU WIELKANOCNYM NA PARTERZE

 

GRATULUJEMY :)