SP8                                        PG1

Ścieżka powrotu

Powiadom szkołę - powiadom@sp8bialystok.pl

skc

 

images  

 "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili"

Mt 25,40

 

SZKOLNE KOŁO CARITAS zobacz

 

   

 

ROK SZKOLNY 2020/2021

 

Szkolne Koło Caritas i Wolontariatu zaprasza wszystkich, którzy chcą służyć bezinteresowną pomocą i angażować się w działalność charytatywną. Spotkania odbywają się w czwartek o 15.10 w sali nr 49. Zapraszamy

 

Uwaga!

 

Od 4 grudnia spotkania odbywają się w formie on-line w piątek o godz. 14.25.
Opiekunowie: Dorota Rbicka, Wiesława Grabowska

 

„Pola nadziei - XI Edycja -

Kampania Społeczna 2020/21”

Już nadeszła upragniona wiosna. Przed szkołą na naszych „Polach nadziei” zakwitły przepiękne żonkile, które posadziliśmy jesienią. Te wiosenne kwiaty uświadamiają nam wyższe cele istnienia, ukazują kruchość i ulotność życia oraz przypominają o podopiecznych hospicjum dla dzieci. Mamy nadzieję, że wkrótce wrócimy do szkoły i będziemy mogli poprzez działania charytatywne wspomóc to dzieło.

pola nadziei 1pola nadziei 2pola nadziei 3

Świąteczne Życzenia dla podopiecznych Domu Opieki „Lawendowy Zaścianek”

w Zaściankach

Święta, to czas który spędzamy wśród swoich bliskich dlatego pamiętamy o podopiecznych Domu Opieki. Wolontariusze przygotowali 62 kartki ze świątecznymi życzeniami. Z powodu pandemii nie mogliśmy osobiście spotkać się z naszymi „babciami i dziadkami” dlatego świąteczne kartki przekazaliśmy za pośrednictwem pracowników Domu Opieki.

20210329 160240

Świąteczna pomoc dla Pana Zenona

Nawiązaliśmy współpracę z Centrum Aktywności Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku panią Anną Pawłowską. Otrzymaliśmy informację o trudnej sytuacji bytowej pana Zenona. Priorytetem było znalezienie lodówki. Udało się. Znaleźliśmy ofiarodawcę. Pan Zenon otrzymał bardzo potrzebną lodówkę. Zbliżające się Święta Wielkanocne stały się dla nas inspiracją do zorganizowania zbiórki żywności. Ofiarność naszych wolontariuszy i anonimowych sponsorów sprawiła, że tuż przed świętami Pan Zenon otrzymał świąteczną paczkę. Znalazły się tam pyszne domowe przetwory, słodycze, wędlina, konserwy, makaron, cukier, herbata. Uśmiech na twarzy pana Zenona i niekończące się podziękowania są bezcenne. Za jakiś czas znowu Go odwiedzimy.

Pajacyk

Pajacyk - to program w ramach którego Polska Akcja Humanitarna od 1988r. pomaga dzieciom i młodzieży w Polsce. Pajacyk finansuje posiłki i działania na rzecz ochrony zdrowia psychicznego. Jego celem jest zdrowie i prawidłowy rozwój każdego dziecka.

 

Czym się zajmuje Pajacyk:

 

- dożywianiem poprzez wspieranie lokalnych organizacji w ramach Pajacykowej Sieci Pomocowej,

 

- dożywianiem w szkołach i placówkach środowiskowych w Polsce,

 

- ochroną zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

 

Wchodząc na stronę pajacyk.pl i klikając w brzuszek pajacyka wspierasz działania Polskiej Akcji Humanitarnej.

 

Przed rozpoczęciem zajęć on-line zapraszamy do kliknięcia w brzuszek pajacyka. To tylko ułamek sekundy, który może pomóc dzieciom.

Światowy Dzień Chorego

 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. W tym roku ma on szczególny wymiar. Jest to czas pandemii, a więc restrykcji w sferze życia społecznego. Nie mogliśmy odwiedzić chorych na oddziałach

 Szpitala Miejskiego im. PCK. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła Wolontariatu wyszli z inicjatywą złożenia życzeń „szybkiego powrotu do zdrowia” trochę w innej formie niż robiliśmy to w poprzednich latach. Wykonaliśmy laurki i przekazaliśmy je do szpitala a uprzejme panie pielęgniarki w naszym imieniu przekazały je chorym.

 Nasza szkolna pielęgniarka - pani Krystyna również otrzymała kartkę z życzeniami i podziękowania za opiekę medycznąw tak trudnym dla nas czasie.

Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

Im bardziej jestem życzliwy, tym bardziej jestem szczęśliwy

Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień obchodzimy w naszej szkole  14 lutego. W tym roku odbył się on w formie „Konkursu plastycznego na najładniejszą kartkę z pozdrowieniami dla przyjaciela”. Uczniowie klas IV-VI przysłali przepiękne kartki z życzeniami. Nagrodą w konkursie była - przytulanka Pani Dyrektor. Komisja konkursowa miała bardzo trudne zadanie, ostatecznie posiadaczem przytulanki został: Karol Gołowacz z kl. VI d Gratulujemy Karolowi. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy za udzał.

Pamiętajmy, że wzajemna życzliwość czyni nas szczęśliwymi.

   Lista uczestników konkursu:

1. Gabriela Grodzka       kl. 6c

2. Olga Cieśnielewska    kl. 4b

3. Blanka Konopacka     kl. 6d

4. Lilianna Kupiec           kl. 6d

5. Karol Gołowacz          kl. 6d

6. Julian Niewiński         kl. 4c

1   2
 3  3a
 4  5
 6  IMG20210211203318

„W stronę wolontariatu”

W piątek 19 lutego wolontariusze uczestniczyli w szkoleniu on - line

pt. „W stronę wolontariatu”. Szkolenie przeprowadziła pani Anna Pawłowska z Centrum Aktywności Społeczej w Białymstoku.

Podczas spotkania poruszane były następujące tematy:

- kogo nazywany wolontariuszem?

- po czym można poznać, że ktoś jest wolontariuszem?

- definicja pojęcia - wolontariusz, aspekty prawne wolontariatu;

- kto może być wolontariuszem?

- kwalifikacje wolontariusza;

- jak działają wolontariusze?

- dlaczego ludzie zostają wolontariuszami?

Wolontariusze słuchali prelekcji i zabierali głos, wymienialiśmy doświadczenia. Pani Anna przekazała nam również propozycje nowych akcji. To było bardzo wartościowe spotkanie, otrzymaliśmy obietnicę dalszej współpracy z Centrum Aktywności Społeczej. Chcemy jescze bardziej efektywnie wspierać tych, którzy potrzebują pomocy.

  „Pola nadziei”

Od wielu lat współpracujemy z Fundacją „Pomóż Im”.

W czwartek 22 października posadziliśmy przed wejściem do szkoły żonkile. Kiedy zakwitną wiosną przypomną nam o podopiecznych hospicjum.

IMG 20201022 152025IMG 20201022 152437

„Zbiórka słoików”

W grudniu na prośbę Caritas Archidiecezji Białostockiej przeprowadziliśmy zbiórkę słoików. Przekazaliśmy je do punktu pomocy Samarytanin na ul. Kolejową. Słoiki zostały przekazane do zapakowania potraw wigililjnych na wigilię dla samotnych organizowaną przez Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundację Rodziny Czarneckich.
„I Ty możesz zostać świętym Mikołajem”

Nasza cykliczna akcja charytatywna z okazji świąt Bożego Narodzenia, która ma na celu pomoc uczniom naszej szkoły w tym roku przebiegła inaczej. Z powodu pandemii i nauczania w formie zdalnej nie mogliśmy zorganizować kiermaszu świątecznego, który cieszył się zawsze dużym zainteresowaniem. Zwróciliśmy się z prośbą o pomoc do Rady Rodziców. Dzięki temu wspólnie udało się nam zakupić 13 talonów prezentowych, które zostały przekazane uczniom przed świętami. Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za pomoc i liczymy na dalszą owocną współpracę.

„Świąteczne Życzenia”

 Co roku w naszej szkole odbywały się jasełka i klasowe spotkania opłatkowe. W tym roku nie było to możliwe. Pandemia wymusiła na nas izolację. Przygotowaliśmy świąteczną prezentację multimedialną i przesłaliśmy ją do dyrekcji i nauczycieli naszej szkoły oraz do Domu Opieki Lawendowy Zaścianek

Kartka świąteczna dla sąsiada”

Każdy z nas lubi otrzymywać listy i kartki z życzeniami. Postanowiliśmy przygotować świąteczne kartki z życzeniami i przekazać je swoim sąsiadom. To był taki mały gest, który pokazał, że mimi izolacji pamiętamy o innych w tym trudnym czasie.

 

ROK SZKOLNY 2019/2020

Witamy w nowym roku szkolnym. Ruszamy na nasze charytatywne, szkolne poletko. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą ofiarować odrobinę swojego wolnego czasu na rzecz drugiego człowieka

w każdy wtorek w godz. 15.15-16.00 do sali nr 22.

 

XXVIII Międzynarodowy Dzień Chorego

11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Chorego. Już od siedmiu lat w tym szczególnym dniu odwiedzamy chorych w Szpitalu Miejskim im. PCK. Pacjentom złożyliśmy życzenia szybkiego powrotu do zdrowia a personelowi medycznemu podziękowaliśmy za ich ofiarną służbę chorym. Przygotowaliśmy również słodziutkie lukrowane pierniczki, którymi obdarowaliśmy chorych oraz przemiłe panie pielęgniarki, które towarzyszyły nam podczas naszej wizyty w szpitalu.
IMG 20200211 155754IMG 20200211 155832IMG 20200211 160736

 Szkolny Dzień  Życzliwości i Pozdrowień

 

W piątek 14 lutego obchodziliśmy w naszej szkole „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Na drzewku „Życzliwości i Pozdrowień” uczniowie zamieścili życzenia swoim kolegom i koleżankom a nauczyciele swoim uczniom.

Opiekun SKC D.Rybicka
IMG 20200214 094812

 Świąteczna wizyta W Domu Opieki „Lawendowy Zaścianek”

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – 17 grudnia wyruszyliśmy do naszych zaprzyjaźnionych babć i dziadków z Domu Opieki „Lawendowy Zaścianek” w Zaściankach. Pani Bożena Szuchalska z klasą 2b i 5b przygotowała jasełka a wolontariusze ze Szkolnego Koła Caritas słodkie upominki w postaci świątecznych pierniczków. Było wiele radości i wzruszeń podczas wspólnego spotkania. Dziękujemy rodzicom uczniów za transport.                                                                                                                                                                                                       
IMG 20191217 120915IMG 20191217 114249IMG 20191217 114634IMG 20191217 114755IMG 20191217 114958IMG 20191217 120207IMG 20191217 120859IMG 20191217 121157
 
Piernikowe prezenty

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zabieramy się do pracy i dekorujemy pierniczki, które będą upominkiem dla podopiecznych Domu Opieki „Lawendowy Zaścianek”, których odwiedzimy już niebawem.
IMG 20191210 155047IMG 20191210 155143 1IMG 20191210 155207

 Opiekun SKC D.Rybicka

Ogólnopolska zbiórka żywności Caritas

„Tak Pomagam” 06-07.12.2019r.

W dniu 6 i 7 grudnia uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej zbiórce żywności Caritas „Tak Pomagam ” w PSS Wygoda przy ul. Traugutta 1. Dzięki wielkiej ofiarności klientów sklepu udało się nam zebrać bardzo dużo żywności. Dziękujemy p. Elżbiecie Baruch, p. Alicji Gryncewicz i p. Marioli Bazydło za pomoc w zbiórce.
IMG 20191206 142920IMG 20191206 150732IMG 20191207 104716IMG 20191207 110931                                                                                                                                                               
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIUSZA

      11 grudnia uczestniczyliśmy w spotkaniu zorganizowanym przez Caritas Archidiecezji Białostockiej z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza.

     Spotkanie rozpoczęło się uroczystą mszą św. w białostockiej katedrze. Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek podczas kazania wyraził wdzięczność wolontariuszom za ich zaangażowanie, wielkie serce i otwartość na potrzebujących. Nazwał nas „orłami”, dlatego, że wznosimy się ponad podziały, widzimy i słyszymy więcej. Po mszy św. udaliśmy się do Zespołu Szkół Katolickich im. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Kościelnej. Zostaliśmy bardzo serdecznie powitani przez panią dyrektor Honoratę Kozłowską i dyrektora CAB ks. Jerzego Sęczka.

Gościem specjalnym naszego spotkania była pani Barbara Siemionkowicz, pedagog specjalny, wolontariuszka misyjna w Afryce, współtwórca projektu „Moje miejsce Arka” w Supraślu, osoba zaangażowana w ruch Wiara i Światło. Pani Basia opowiedziała nam o swojej pracy wolontariusza w stolicy Zambii - Lusace. Pełniła tam funkcję wicedyrektora szkoły prowadzonej przez Salezjanów. Obejrzeliśmy również typowe stroje afrykańskie. Po prezentacji pani Basia odpowiadała na pytania zadawane przez wolontariuszy. Zwieńczeniem naszego spotkania była wspólna Agapa.
IMG 20191211 114807

Opiekun SKC D.Rybicka

 „Adopcja serca”

W tym roku papież Franciszek ogłosił październik „Nadzwyczajnym Miesiącem Misyjnym”. Jest to szczególny czas kiedy zostajemy zaproszeni do odkrywania na nowo prawdy o tym , że jesteśmy powołani do bycia misjonarzem tam, gdzie Pan Bóg nas posyła. Nasze szkolne bycie misjonarzem realizujemy poprzez akcję charytatywną. Ma ona na celu pozyskanie środków na „Adopcję serca” – pokrycie kosztów nauki dwóm chłopcom z Kamerunu. Jest to Mit Me Mit Daniel, który uczęszcza do klasy trzeciej i Atsama Cedrick , który jest uczniem klasy piątej Szkoły Podstawowej im. św. Jana Bosko w Esseng. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Dzięki waszej ofiarności chłopcy z Kamerunu będą mogli kontynuować naukę.

IMG 20191107 074258
 

Opiekun SKC D.Rybicka

„Pola nadziei”

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas również angażują się w dzieło pomocy hospicjum dla dzieci. Posadziliśmy cebulki żonkili, które wiosną pięknie
zakwitną i będą wyrazem troski o tych, którzy zmagają się z ciężką chorobą.
IMG 20191015 154733 1IMG 20191015 154742
„Papieskie kremówki”
XIX Dzień Papieski pod hasłem „Wstańcie, chodźmy” to okazja aby przypomnieć nauczanie świętego Jana Pawła II oraz wspomóc potrzebujących. Wolontariusze SKC przygotowali zakładki do książek z fragmentami wypowiedzi papieża, które były rozdawane uczniom naszej szkoły. Tego dnia tradycyjnie nie mogło zabraknąć „papieskich kremówek” i pysznych drożdżowych bułeczek przygotowanych przez p. Marię. Słodkości zasiliły nasz szkolny fundusz charytatywny „Samarytanin”. Dziękujemy
IMG 20191017 074522 1IMG 20191017 074958 2

 

 


ROK SZKOLNY 2018/19

 

Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień

„Nie idź za mną, bo nie umiem prowadzić. Nie idź przede mną, bo mogę za Tobą nie nadążyć. Idź po prosu obok mnie i bądź moim przyjacielem”

Albert Camus

14 lutego obchodziliśmy Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Nasze szkolne „drzewko życzliwości i pozdrowień” zakwitło serduszkami na których uczniowie pisali pozdrowienia do przyjaciela. To był bardzo miły dzień, bo mogliśmy powiedzieć sobie coś od serca.
                                             Dorota Rybicka, Beata Rakoczy

IMG 20190215 092455 1

ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO

Z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego - 11 lutego, wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu odwiedzili chorych w Samodzielnym Miejskim Szpitalu im. PCK w Białymstoku. Przygotowaliśmy laurki, które z życzeniami „szybkiego powrotu do zdrowia” wręczyliśmy chorym. Była to bardzo przyjemna wizyta, spotkaliśmy się z wielką życzliwością i otwartością pacjentów i ich rodzin.                                                      Dorota Rybicka
IMG 20190211 140647
   

Wizyta w Domu Opieki „Lawendowy Zaścianek” w Zaściankach

W środę 19 grudnia odwiedziliśmy podopiecznych Domu Opieki „Lawendowy Zaścianek”. Nie była to taka zwykła wizyta. W auli pojawiły się anioły, pasterze, królowie oraz Józef, Maryja i maleńki Jezus. W te postaci wcielili się uczniowie kl. I i IV naszej szkoły przygotowani przez p. Bożenę Szuchalską. Rozbrzmiewały radosne kolędy zwiastujące Boże Narodzenie, w niejednym oku pojawiła się łza wzruszenia. Dzieci złożyły świąteczne życzenia i obdarowały „babcie i dziadków” wykonanymi przez siebie świątecznymi stroikami. Dzieci również zostały obdarowane słodkościami. Ta wizyta sprawiła nam i podopiecznym Domu Opieki wiele radości. 
IMG 20181219 123722IMG 20181219 125416

„Dłonie są krajobrazem serca”  św. Jan Paweł  II

„Szkolne Koło Caritas" zaprasza uczniów naszej szkoły, którzy pragną dzielić się z innymi swym talentem, czasem, uśmiechem i bezinteresowna pomocą  na spotkania, które odbywają się we wtorki o godz. 8:00 – 8:45 w sali  nr 21.

Beata Rakoczy

 PROMIENIOWANIE OJCOSTWA
XVIII Dzień Papieski
Październik 2018 r.
Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma,
lecz przez to, czym dzieli się z innymi.  św. Jan Paweł  II

 Obchodom XVIII Dnia Papieskiego naszej Szkole towarzyszyła akcja charytatywna – „Papieskie kremówki" - przeprowadzona przez Szkolne Koło Caritas i Szkolne Koło Wolontariatu. Celem akcji jest propagowanie nauczania św. Jana Pawła II oraz wsparcie szkolnego funduszu charytatywnego „Samarytanin".

Beata Rakoczy

 

 ROK SZKOLNY 2016/17

 ZAPROSZENIE

„Szkolne Koło Caritas" zaprasza wszystkich, którzy pragną udzielać się na polu charytatywnym - służyć swoim bezcennym czasem, talentem i chęcią bezinteresownej pomocy bliźnim – w poniedziałki godz. 8.55-9.40 s. 22.

Opiekun SKC Dorota Rybicka

 „Jak zapusty, to zapusty”

Luty 2017r.

Jak co roku karnawał żegnamy w tłusty czwartek przepysznymi pączkami, które dostarcza nam piekarnia „Rafał Rozwadowski”. Lukrowane i pudrowane pączusie smakowały wszystkim. Drożdże rozmnażają się przez pączkowanie, tak też mnoży się dobro. Dziękujemy za udział w akcji, która jest zaczynem do dalszej pomocy potrzebującym.

Opiekun SKC Dorota Rybicka


„Dzień Babci i Dziadka w Lawendowym Zaścianku” w Zaściankach 

Luty 2017r. 

Babcia i Dziadek to osoby najważniejsze po rodzicach. To oni pocieszą, pomogą, pobawią się, wysłuchają, obdarują łakociami. Pamiętaliśmy o naszych podopiecznych z Domu Opieki Lawendowy Zaścianek. Pani Bożena Szuchalska, uczniowie kl. IId i rodzice odwiedzili babcie i dziadków z  okazji ich święta. Wiersze, piosenki, zatańczony walc oraz upominki wykonane przez wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas to wzruszająca niespodzianka. Babcie chętnie nuciły znane przyśpiewki razem z dziećmi. Po policzkach popłynęła niejedna łza wzruszenia. Cieszymy się, że mogliśmy po raz kolejny spotkać się z przemiłymi babciami i dziadkami. Dziękuję pani Szuchalskiej i jej wychowankom za przygotowanie programu artystycznego i rodzicom za pomoc w transporcie.

dzien babci-dziadka1jpgdzien babci-dziadkajpg

Opiekun SKC Dorota Rybicka

 „Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień”

Luty 2017r

14 lutego obchodzimy „Szkolny Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Wolontariusze wykonali serduszka, na których uczniowie napisali pozdrowienia, życzenia dla kolegi lub koleżanki. Serduszka zostały umieszczone na naszym szkolnym drzewku życzliwości. Niech mała iskierka rozpala wielki płomień wzajemnego szacunku i przyjaźni.

 zyczliwosc i pozdrowieniajpg

 Opiekun SKC Dorota Rybicka

 „XXV Światowy Dzień Chorego”

Luty 2017r.

13 lutego z okazji Światowego Dnia Chorego już po raz czwarty odwiedziliśmy pacjentów Miejskiego Szpitala im. PCK. Wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu i Szkolnego Koła Caritas złożyli chorym życzenia szybkiego powrotu do zdrowia, wręczyli przygotowane przez siebie laurki z fragmentem orędzia papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Chorego. Personelowi szpitala życzyliśmy dużo zdrowia, siły i cierpliwości w wykonywaniu swojej służby na rzecz chorych. Spotkaliśmy się z wielką życzliwością ze strony chorych jak i personelu medycznego. Dziękujemy pani Ankudowicz (przełożonej) za oprowadzenie po salach pacjentów. Dziękuję Kornelii za słodycze ofiarowane chorym.

 dzien choregodzien chorego1dzien chorego2jpgdzien chorego3

Opiekun SKC Dorota Rybicka 

„Świąteczna wizyta w Domu Opieki – Lawendowy Zaścianek” w Zaściankach 

Grudzień 2016r. 

20 grudnia z p. Bożeną Szuchalską, uczniami klasy II d i ich rodzicami odwiedziliśmy podopiecznych Domu Opieki Lawendowy Zaścianek. Uczniowie przedstawili przepiękny program artystyczny. Kolędy i pastorałki w wykonaniu dzieci przywołały wspomnienia i wprowadziły babcie i dziadków w świąteczny nastrój. Na zakończenie dzieci złożyły świąteczne życzenia i wręczyły stroiki przygotowane przez wolontariuszy Szkolnego Koła Caritas. Dziękuję p. Bożenie Szuchalskiej i uczniom za przygotowanie programu artystycznego a rodzicom za zapewnienie transportu i obecność.

lawendowy zascianeklawendowy zascianek1lawendowy zascianek2

Opiekun SKC Dorota Rybicka

  „Świąteczny kiermasz Fundacji Pomóż Im"

Grudzień 2016r.
Fundacja „Pomóż Im" na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi i hospicjum dla dzieci zwróciła się do nas z prośbą o przekazanie stroików na kiermasz świąteczny. Chętnie włączyliśmy się do tej akcji i przekazaliśmy nasze choineczki i aniołeczki na ten szczytny cel.

Opiekun SKC Dorota Rybicka

  „Wigilia dla samotnych"

Grudzień 2016r.

Caritas Archidiecezji Białostockiej i Fundacja Rodziny Czarneckich już po raz trzeci organizowała wigilię dla samotnych i potrzebujących. Włączyliśmy się do tej akcji poprzez zbiórkę naczyń jednorazowych i wykonanie oraz przekazanie stroików świątecznych. Dziękujemy uczniom i rodzicom za włączenie się do akcji.

Opiekun SKC Dorota Rybicka

 „Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas -  Tak - Pomagam”

 Grudzień 2016r.

 Jak co roku wzięliśmy udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności Caritas – Tak – Pomagam w sklepie PSS Wygoda (10 grudnia 2016r.). Klienci robiąc zakupy dzielili się również z potrzebującymi. Nasz kosz szybko zapełnił się produktami spożywczymi (mąka, cukier, herbata, kakao, olej, majonez, makaron, słodycze, konserwy). Zebrane produkty trafią do ośrodka Caritas „Samarytanin” a stamtąd do najbardziej potrzebujących.

zbiorka zywnosciOpiekun SKC Dorota Rybicka

„Otwarte Serce”

Grudzień 2016r

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Wszyscy pragniemy spędzić je w miłej rodzinnej atmosferze. Szkolne Koło Caritas we współpracy ze Szkolnym Kołem Wolontariatu, Szkolnym Kołem Plastycznym, Szkolnym Kołem Miłośników Biblioteki zorganizowało szkolny kiermasz świąteczny. Drewniane odpady ze stolarni stały się  aniołami, choinkami, jeżykami, domkami dla ptaszków i stroikami. Kolorowe sweterki przeobraziły się w przepiękne mikołaje i choinki. Ręcznie wykonane kartki świąteczne przez szkolną świetlicę i bibliotekę cieszyły się również dużym popytem. Dziękujemy Wam kochani: uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i rodzice za udział w akcji. Dzięki Waszej ofiarności przygotowaliśmy 15 świątecznych paczek dla naszych podopiecznych.

Szczególne podziękowania kierujemy również w stronę p. Lidii i firmy Gotel za otrzymane produkty żywnościowe do paczek.

IMG 20161202 125021IMG 20161202 125036

Opiekun SKC Dorota RYbicka

 „Szata dla brata”

Październik 2016r.

W każdej szafie znajdą się rzeczy, którymi możemy podzielić się z „bratem lub siostrą w potrzebie” (odzież, bielizna, buty, zabawki, naczynia). Dary należy przynosić do sali nr 22, zostaną one przekazane do ośrodka Samarytanin, który prowadzony jest przez Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Opiekun SKC Dorota Rybicka

„PAPIESKIE KREMÓWKI" 

Październik 2016 r.
Obchodom Dnia Papieskiego w naszej Szkole towarzyszy akcja charytatywna – „Papieskie kremówki" - przeprowadzona przez Szkolne Koło Caritas i Szkolne Koło Wolontariatu. Celem akcji jest propagowanie nauczania św. Jana Pawła II oraz wsparcie szkolnego funduszu charytatywnego „Samarytanin".

IMG 20161017 112955IMG 20161017 113019IMG 20161017 113027

Opiekun SKC Dorota Rybicka

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

 AKCJE SZKOLNEGO KOŁA CARITAS 

 

„SZKOLNY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ”

„Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, gdy nasze skrzydła zapomniały jak latać”.

16 lutego zorganizowaliśmy „Szkolny dzień życzliwości i pozdrowień”. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas i Szkolnego Koła Wolontariatu przygotowali serduszka z cytatami mówiącymi o wartości przyjaźni. Każdy mógł wpisać treść życzeń- pozdrowień, koledze lub koleżance. Serduszka zostały umieszczone na „drzewku życzliwości”.  

Pamiętajmy, aby pielęgnować przyjaźnie, bądźmy dla siebie życzliwi.

Opiekun SKC

Dorota Rybicka

DZ

 XXIII ŚWIATOWY DZIEŃ CHOREGO”

 11 lutego obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Został on ogłoszony przez św. Jana Pawła II w 1992 r. . Od trzech lat Szkolne Koło Caritas i Szkolne Koło Wolontariatu odwiedza chorych w Samodzielnym Miejskim Szpitaluim. PCK na oddziałach chorób wewnętrznych i gastroenterologii. Wolontariusze przygotowali okolicznościowe laurki, które wręczyli pacjentom z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Nasza najmłodsza wolontariuszka przygotowała również słodkie upominki, którymi poczęstowała chorych, sprawiając im ogromną radość. Pamiętaliśmy także o personelu medycznym. Wolontariusze podziękowali im za ofiarną i trudną pracę i życzyli dużo siły i zdrowia w służbie chorym.

Dziękujemy pani Ankudowicz, za umożliwienie nam spotkanie z chorymi w szpitalu.

Opiekun SKC: D. Rybicka 

DCHDCH1

DCH2DCH3

  „AKCJA OTWARTE SERCE”

Przed świętami Bożego Narodzenia cała społeczność ZS nr 3 otwiera „swoje serca” aby pomóc swoim szkolnym kolegom i koleżankom oraz ich rodzinom. Szkolne Koło Caritas przygotowało ozdoby świąteczne i przeprowadziło kiermasz świąteczny. W akcji brały udział: Szkolne Koło Miłośników Biblioteki (wykonanie kartek świątecznych) , Szkolne Koło Plastyczne (wykonanie stroików świątecznych), Szkolne Koło Wolontariatu (wykonanie stroików świątecznych), Biblioteczne Koło Artystyczne (wykonanie stroików świątecznych), rodzice, piekarnia „Rozwadowscy”, firma Gotel. Pracownicy obsługi i administracji ZS nr 3 również włączają się w akcje charytatywne, przynoszą różne materiały, kupują pyszne ciasta i rękodzieło wykonane przez uczniów tym samym finansowo wspierają potrzebujących.

 Przygotowaliśmy około 30 paczek z żywnością i środkami czystości. Trafiły one do uczniów ZS nr 3. Dziękujemy p. Ani Żywolewskiej za pomoc w przeprowadzeniu akcji oraz wszystkim, którzy otworzyli swoje serca na potrzeby innych.

 Opiekun SKC: D. Rybicka

pBNpBN1

  OGÓLNOPOLSKA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI CARITAS – Tak Pomagam”

 Ogólnopolska Zbiórka Żywności Caritas 12-13 grudnia w PSS Wygoda była okazją aby włączyć się w działania Caritas Archidiecezji Białostockiej. Wolontariusze SKC pod opieką starszych koleżanek z PG 1 starannie wypełnili swoje zadanie. Z dużą kulturą zachęcali kupujących do udziału w akcji poprzez rozdawanie ulotek i udzielanie szczegółowych informacji. Wykazali się również wiedzą na temat wolontariatu i akcji, w której uczestniczyli przed kamerami TVP Białystok.

Dziękuję wolontariuszom SKC i SKW za udział w akcji.

Opiekun SKC: D. Rybicka 

 tak pomagam2tak pomagam3pBN2

 „JAK ZAPUSTY, TO ZAPUSTY”

Koniec karnawału, to oczywiście „tłusty czwartek”. Świeżutkie pączki: pudrowane, lukrowane, z budyniem, orzeszkami i czekoladą znalazły się na stoisku zorganizowanym przez wolontariuszy SKC. Dziewczyny przekonywały, że w „tłusty czwartek” nikt nie powinien liczyć kalorii.

Dziękujemy cukierni „Rozwadowscy” za dostarczenie pulchniutkich pączusiów.

Opiekun SKC: D. Rybicka

paczki1 1paczki1 2paczki1 3

 paczki1 4pazki1 7

  „POMOC KOLEDZE W POTRZEBIE”

 We czwartek 19 lutego do naszej szkoły przyszli wolontariusze z VIII LO im. króla Kazimierza Wielkiego z prośbą w wsparcie finansowe dla kolegi. Jego rodzina straciła w pożarze cały dorobek życia. Społeczność naszej szkoły ofiarnie wsparła potrzebującego ucznia.

Gronu pedagogicznemu i uczniom dziękujemy za włączenie się do akcji.

Opiekun SKC: D. Rybicka
Opiekun SKW: W. Grabowska

zbiorkaVIIIzbiorkaVIII1zbiorkaVIII2

„PAPIESKIE KREMÓWKI” 

Z okazji XIV Dnia Papieskiego (Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie) 16 października wraz ze Szkolnym Kołem Wolontariatu z PG nr 1 przeprowadziliśmy akcję charytatywną „Papieskie kremówki”. Wolontariusze pod kierunkiem p. W. Grabowskiej wykonali zakładki do książek, na których znalazły się cytaty z nauczania św. Jana Pawła II. Uczniowie mogli kupić pyszne kremówki i otrzymać zakładkę. Pozyskane środki zostały przekazane na szkolny fundusz charytatywny „Samarytanin”. Z tego funduszu korzystają uczniowie podczas wyjść min. do kina czy też wyjazdu na szkolną wycieczkę.

Dziękujemy piekarni Państwa Rozwadowskich za dostarczenie kremówek i przekazanie środków na fundusz charytatywny. Dziękujemy również uczennicy z rodzicami, którzy co roku ofiarnie biorą udział w tej akcji.

Opiekun SKC: D. Rybicka